06.04.2017

Škodí McDonald’s franšízám?

McDonald’s čelí ve Francii, Itálii a Německu obvinění od antimonopolních úřadů. Nekalou soutěží měl poškodit i vlastní franšízanty.

Kvůli obchodním podmínkám pro franšízanty McDonald’s se na antimonopolní úřady ve třech evropských zemích obrátily spotřebitelské asociace. Centrála nejpopulárnější sítě rychlého občerstvení měla poškodit své franšízanty stanovením podmínek, které je znevýhodňovaly oproti vlastním pobočkám McDonald’s. Tím měla firma vytvářet v podstatě umělé konkurenční prostředí, v němž měla oproti franšízantům jasnou výhodu na trhu.

interier McDonalds McCafe

Spotřebitelé měli v Itálii, Německu a Francii zaplatit do roku 2015 navíc přes 230 milionů eur za produkty McDonald’s, koupené ve franšízových pobočkách McDonald’s.

Franšízanti v důsledku někdy museli zvyšovat ceny produktů, protože jim připadl nižší podíl z jejich prodeje. Problém by nyní měli úředníci přezkoumat, a rozhodnout, zda je obvinění pravdivé či nikoliv. Na 80 % poboček McDonald’s po celém světě je přitom franšízových, tudíž by se případný potvrzující verdikt dotkl fungování celé společnosti. Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž již potvrdil, že stížnost obdržel. Více podle médií v tuto chvíli odmítl komentovat.

Až 10 % celosvětového obratu

Mluvčí McDonald’s Terri Hickey uvedl, že společnost investuje do programů, které pomáhají franšízám uspět. "McDonald a naše franšízy působí ve vysoce konkurenčním prostředí, proto našim franšízantům umožňujeme nastavení vlastních cen produktů v nabídce,“ napsal podle agentury Bloomberg prostřednictvím e-mailu. Dokument, který má k dispozici agentura Reuters, uvádí jako hlavní příčinu nerovné soutěže vázání franšízových smluv jednotlivých poboček na nájemní smlouvy, současné omezení nabídky surovin od dodavatelů, či příliš vysoké nájmy za podnikatelské prostory.

V Itálii podala stížnost asociace Indecosa-CGT s téměř 700 tisíci členy, v Německu zastupující advokátní kancelář SKW Schwarz. Italské skupiny spotřebitelů Codacons, Movimento Difesa del Cittadino a Cittadinanzattiva podle Reuters své obvinění přednesly již loni před Evropskou komisí. Kvůli průtahům se ale nyní obrátily na italské úřady. Národní agentury pro hospodářskou soutěž mohou uložit pokutu až do výše 10 % celosvětového obratu za porušení antimonopolních pravidel. Stejně tak mají možnost nařídit společnosti skončit s nekalými praktikami.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank