Na co se ptát franšízora

Ideální jsou pro zjišťování podrobných informací o konceptech veletrhy a výstavy, kde mají jednotlivé značky své zástupce, kteří návštěvníky seznámí s podmínkami spolupráce. I tam je ale dobré vědět na co se ptát.
Čtvrtek
30.11.2017
Pět nejdůležitějších otázek, na které byste se měli zeptat, když uvažujete o franšízingu a chcete se stát franšízantem zavedené značky.
 

Než se rozhodnete stát součástí franšízové sítě, je nutné mít co nejvíce informací o podnikatelském konceptu, který prezentují. Ačkoliv se to může jevit jako samozřejmost, velká část zájemců o franšízy dělá právě tuto elementární chybu - a to přestože zástupci jednotlivých franšízových značek tyto informace k dispozici mají, a jsou také připraveni seznámit s konceptem své potenciální franšízanty. Ti se obvykle informují na webových stránkách firem, či v tisku a dalších médiích. Jenže to právě nestačí.

Pokud máte skutečně vážný zájem o franšízu, jako první si musíte zajistit potřebné finance. Pokud je nemáte z vlastních zdrojů, zajistěte si přístup k základnímu potřebnému kapitálu například skrze bankovní služby. Teprve druhým krokem by mělo pak být vyplnění formuláře se žádostí o více informací o franšíze. Velmi důležitým okamžikem je první telefonický kontakt se samotným franšízorem či zástupcem konkrétní společnosti.

Připravte se rovnou na velké množství otázek, protože franšízor se bude snažit zjistit váš skutečný zájem o podnikání a vaši připravenost včetně potřebných financí. Nicméně během první diskuze můžete i vy jako zájemce o franšízu zjistit, jestli je franšízový koncept vhodný právě pro vás, co vás po vstupu do sítě čeká, i jaké výhody vám spolupráce s danou značkou přinese. I vy se tak budete moci rozhodnout na základě reálných očekávání a požadavků na obou stranách.

Těchto 5 otázek byste ovšem měli svému potenciálnímu franšízorovi položit vždy. Bez ohledu na obor či vaše zkušenosti a požadavky:

 1. Jak dlouho je značka přítomná na trhu a jak dlouho funguje jako franšízová síť?
  Někdy firma úspěšně funguje po dobu deseti let, ale s franšízingem teprve začíná. To je dobré vědět.
 2. Jak dlouho pracuje značka na své franšízové ​​síti?
  Ve franšízovém světě je dlouhodobý provoz sítě velmi důležitým prvkem. Pokud ve firmě dlouhodobě funguje například franšízový manažer, přesně již ví, jak co funguje a co rozhoduje o úspěchu či neúspěchu jednotlivých franšíz a franšízantů.
 3. Jaké jsou nejdůležitější funkce franšízantů v konkrétní síti?
  Odpověď vám pomůže zjistit, zda jste skutečně schopni stát se součástí franšízové sítě.
 4. Jak dlouho trvá proces zprovoznění franšízy a co vše obnáší?
  Znalost těchto dvou věcí vám pomůže vytvořit si vlastní podnikatelský plán včetně například zajištění vhodného úvěru na koupi licence.
 5. Kdybych byl váš příbuzný, co byste mi o franšíze řekl?
  Podstatou této otázky je získat od franšízora maximum informací, tedy i takové, které ostatní uchazeči nedostanou, i osobní pohled na věc. Čím více budete vědět, tím samozřejmě lépe.

Populární na fóru

Kolik může stát pronájem v nákupním centrum?

Dobrý den, souhlasím s Darsi... Já se zajímala o pronájem v Avionu a tam mě byla nabídnutá cena 61000 Kč za 52 m2. Nakonec jsem to teda nevzala, protože bysme to...

3 komentář(e)
posledni 14.10.2018
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
Učesaný byznys

Při zakládání mého kadeřnictví jsem investovala i do tvorby webových stránek, které mi moc pomohly k nalákání nových zákazníků a tedy zvýšení popularity...

1 komentář(e)
posledni 17.10.2017
Barva webu rozhoduje

Kombinace vhodných barev má určitě vliv na první dojem a je zajímavé, jak až moc. U prodejních webů je to ale i spousta dalších maličkostí - jako třeba barva a...

1 komentář(e)
posledni 24.08.2017
S riziky počítáme

Od ELKO EP prakticky denně odebíráme relé do rozvaděčů. Ale měl jsem za to, že jsou známí pouze na českém trhu. Teď jsem mile překvapen, že je i...

1 komentář(e)
posledni 13.06.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017
Rozvoj franšízingu v Česku

Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI

1 komentář(e)
posledni 03.03.2017
Radim Jančura: Podnikání je o překážkách

https://www.facebook.com/Student-Agency-Bojkot-1812481502329777/?view_public_for=1812481502329777

3 komentář(e)
posledni 11.02.2017