29.11.2017

Velká kávová válka pokračuje

Kavárenská franšízová síť Starbucks oznámila pokles tržeb. Kromě odporu příznivců prezidenta Trumpa bojuje s rychlou konkurencí.

Rychle rostoucí konkurence mezi špičkovými kavárenskými řetězci a zpomalení služeb v rámci jednotlivých restaurací následkem zavádění nových způsobů prodeje a moderních technologií. To jsou dva hlavní důvody, které příští rok budou tlačit proslulou americkou značku Starbucks ke zlepšení výkonnosti, tvrdí analytici podle zpravodajské agentury Reuters. Prognózy zveřejnili poté, co vedení Starbucks oznámilo meziroční pokles tržeb za 3. čtvrtletí 2017 o 2 %. Starbucks doplatil kromě jiného na nové mobilní objednávky a platby, které měly za následek i zpomalení služeb v restauracích a nespokojené zákazníky.

Starbucks má v tuto chvíli 17 tisíc poboček v 55 zemích, v Česku působí od roku 2008.

V reakci na klesající tržby se Starbucks nyní hodlá soustředit na snídaňovou nabídku, mobilní služby i pro nečleny klubu a věrnostních programů, menu chce obohatit o "inovativní potraviny". Podle analytiků by se vedení kavárenského gigantu mělo ale soustředit spíše na nápoje, protože potravinový sektor neumožňuje v současnosti tak vysoké marže na prodaném zboží. Navíc Starbucks ztrácí zákazníky i kvůli šikovné strategii konkurenční značky fast-foodů McDonald’s, která nabízí v USA espresso McCafe za 2 dolary. Starbucks hrozí i vyšší konkurence od velkých producentů káv jako Nestlé, Blue Bottle či Intelligentsia, kteří rychle expandují.

Trump v bitvě proti Schultzovi a naopak

Kavárny Starbucks vůbec v USA nezažívají své nejšťastnější období. Současný prezident Donald Trump řetězec několikrát otevřeně kritizoval, což mělo za následek, že se káva Starbucks ocitla na nepsaném seznamu "levičáckých potravin". Značka je od té doby terčem kritiky i mezi Trumpovými příznivci, aktuálně vznikl skandál kolem reklamy, která pobouřila tradičně silně nábožensky založené Američany svou "sexuální nevyhraněností". Znázorňuje dvě ženy při důvěrném hovoru, které pijí kávu, a tradiční sváteční kelímky Starbucks letos navíc zdobí dvě držící se ruce. Padla tak i zjevně přehnaná obvinění z propagace homosexuality.

Předseda představenstva a bývalý generální ředitel Starbucks Howard Schultz také opakovaně vystupoval proti Trumpovi a jeho politice, naposledy kritizoval prezidentův plán na snížení daní (až o 20 %), protože "rozhodně nepovede k rovným podmínkám a spravedlivější společnosti". Letos v únoru se Starbucks také postavil proti zákazu vstupu přistěhovalců z muslimských zemí. I v důsledku problémů na domovském trhu se nyní značka prezentuje svou expanzí v Evropě, příští rok otevře svou vůbec první pobočku v Itálii. Poprat se musí ale i na starém kontinentě s další konkurencí, například v podobě oblíbeného britského kavárenského řetězce Costa Coffee.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank