22.01.2018

McDonald’s chce být zelený

Na 37 tisíc restaurací začne používat ekologické obaly. Do roku 2025 by měly být všechny odpady McDonald´s recyklované.

Loni se McDonald’s soustředil na nové marketingové strategie a zahájení nové služby v podobě rozvozu jídla domů, letos se pro značku mají stát prioritou 100% ekologická řešení jednotlivých provozoven. „Víme, že náš rozsáhlý globální dodavatelský řetězec může mít významný dopad na planetu. Při provozování téměř 37 000 restaurací ve více než 100 zemích a denně obsloužených 69 milionech lidí, mohou mít i malé změny velký dopad,“ uvedla společnost McDonald´s v lednovém prohlášení. Cílem nové ekologické strategie, která vznikla částečně na přání zákazníků, je do roku 2025 používat pro obaly výhradně obnovitelné, recyklovatelné a certifikované zdroje.

Foto McDonald's

McDonald’s působí globálně ve více než 100 zemích po celém světě. Každý den síť obslouží téměř 70 milionů zákazníků. Jen v Česku prodá denně více než 60 tisíc cheesburgerů.

Firma v prohlášení upozorňuje na nutnost úpravy infrastruktury globální franšízové sítě pro recyklaci v některých částech světa, chce se ale stát partnerem těchto změn. „V celosvětovém měřítku již dnes pochází asi 50 % obalových materiálů v našich restauracích z obnovitelných, recyklovatelných nebo certifikovaných zdrojů. Přesto existuje odhad, že se přímo v restauracích třídí asi jen 10 % obalů určených zákazníkům,“ říká mluvčí řetězce pro Českou republiku, Zuzana Svobodová.

Restaurace již recyklují obaly i olej

Také české restaurace budou proto muset zvýšit účinnost opatření, která v oblasti recyklace odpadů podnikají. Již dnes mají ale podle Svobodové v porovnání s jinými státy náskok. Český McDonald´s v loňském roce podle vlastních údajů recykloval 56 % obalových materiálů a dalších 34 % bylo zpracováno energetickým využitím. „V České republice jsme v mezinárodním srovnání recyklace obalů premianty – třídíme veškeré obaly od zákazníků v restauracích. Recyklujeme obaly od dodavatelů, ale také papírové obaly od jídla prodávaného našim zákazníkům, některé plastové obaly ale i použitý olej z fritéz anebo organický odpad,“ uvedla Zuzana Svobodová.

Olej, který restaurace používají, byl takto zužitkován dokonce 100%. Ten ostatně McDonald’s recykluje již od roku 2007, kdy zahájil své první "ekologické tažení". McDonald’s po propadech prodejů v posledních 3 letech loni zažil jedno ze svých lepších období, ve 2. čtvrtletí stoupl počet jeho zákazníků o 1,8 procenta, tržby vzrostly dokonce o 6,6 %, což je nejvíce za posledních 5 let. V tomto směru loni překonal McDonald’s konkurenční značky Burger King či KFC. Provozní výnos značky loni vzrostl v globálním měřítku o 28 % na 7,4 miliardy dolarů. Franšízová síť rostla loni také v ČR. První český franšízant začal pracovat pod hlavičkou McDonald’s v roce 1995. V současnosti jich je již 19, a provozují asi 80 % celkového počtu 95 restaurací McDonald’s v ČR.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank