26.01.2018

Více franšíz, vyšší zisk

Majitel proslulých značek KFC, Pizza Hut a Taco Bell, společnost YUM! Brands, se snaží zvýšit počet svých franšízových restaurací.

Koncem roku 2016 společnost YUM! Brands oznámila globální strategii, podle které by měly přejít všechny restaurace KFC, Pizza Hut a Taco Bell do rukou franšízantů. Při pohledu na konec třetího čtvrtletí roku 2017 byla strategie úspěšná. Na 95 % restaurací nyní provozuje YUM! Brands prostřednictvím franšízového systému, zatímco v roce 2015 to bylo 77 %.

Cena akcií společnosti YUM! Brands, která vlastní např. i u nás známou značku KFC, za poslední tři roky vzrostla o 30%, a v uplynulých třech letech dokonce o 57%.

Od ledna do konce září 2017 převedla společnost YUM! Brands do rukou franšízantů 574 restaurací. Z toho 143 franšíz působí nyní pod značkou KFC, 245 jich patří značce Pizza Hut a 186 k síti Taco Bell. V posledním čtvrtletí 2017 pak převedla společnost na franšízanty dalších 209 restaurací, které předtím vlastnila a provozovala sama. Nejvíce tentokrát přibylo franšíz Taco Bell (91), následovalo KFC (72), třetí zůstala tentokrát Pizza Hut (46).

Zlepšování standardů sítě a nárůst zisků

Rozšířený franšízový obchodní model by měl podle YUM! Brands přinést bezkonkurenčně vyšší míru růstu, výnosů i zisků. S rostoucím podílem franšízových restaurací se vlastníkovi všech tří značek totiž daří snižovat vlastní náklady a kapitálové investice či úvěrové závazky. Na druhou stranu pak franšízy pro společnost představují stabilní zdroj dalších příjmů, což opět vede je zvyšování zisku YUM! Brands. I proto se firma hodlá zaměřit v budoucnu na inovaci a zlepšování standardů celé franšízové sítě.

Finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku 2017 ukazují, že YUM! Brands je skutečně na správné cestě k dalšímu růstu, také provozní zisk vzrostl o 11 %. Kromě toho došlo k nárůstu počtu nových restaurací, celkem o tři procenta. Mezi významné partnery YUM! Brands ve střední a východní Evropě patří polská AmRest Holdings SE. Nedávno padlo rozhodnutí, že AmRest převezme také 42 restaurací KFC ve Francii, a do konce roku 2023 by tam měla vybudovat a zprovoznit dalších 150 franšízových poboček. V České republice je výhradním provozovatelem restaruací KFC a neposkytuje další sub-licence jednotivým partnerům.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank