12.02.2018

Čistota (víc než) půl byznysu

Čistírny, prádelny, uklízecí firmy: lukrativní a efektivní podnikání, v němž lze vydělávat i bez kvalifikace a velkých časových investic.

Jednoduché podnikání, které nevyžaduje speciální kvalifikaci ani obrovské investice, nabízejí v rámci franšízingu i v ČR franšízové koncepty samoobslužných prádelen, čistíren, myček, ale i úklidových firem. Mezi lídry v této oblasti patří americká značka Speed Queen, která se zabývá již přes 100 let výrobou průmyslových praček a sušiček. Tajemstvím jejího úspěchu je optimalizace jejich každodenního používání, díky níž jsou výkonné v provozu, a minimálně poruchové. Díky zkušenostem je Speed ​​Queen schopná nabídnout investičním partnerům při otevření laundromatu individuální servis a podporu.

Chlapec vytahující prádloz pračky v pobočce konceptu Quickwash Foto QuickWash

Samoobslužná prádelna je ve srovnání s “tradičními” franšízovými investicemi z oblasti rychlého občerstvení nebo maloobchodu nenáročná na provoz i na čas. Není třeba kontrolovat zboží či doplňovat zásoby, odpadá i shánění týmu zaměstnanců a minimální jsou také provozní náklady.

"Tato investiční příležitost může být ideální pro všechny, kteří hledají práci na plný úvazek, nebo chtějí změnit svou kariéru a zároveň i pro ty, kteří zvažují odchod do důchodu a jen si chtějí navýšit své příjmy," říká obchodní ředitel Speed Queen pro Evropu Rocco Di Bari. Franšízanti Speed Queen neplatí žádné licenční ani měsíční poplatky. Výše investice do franšízy Speed Queen se pohybuje v rozmezí od jednoho do 1,8 milionu korun. Návratnost investice je ovlivněna mnoha faktory, obvykle se pohybuje okolo 3 let.

Rychle, jednoduše a výhodně

Možnost svěřit v případě potřeby prádlo do rukou personálu prádelny nabízí v ČR firma Quickwash. Pro provoz franšízy této značky je potřeba splnit požadavky na prostor provozovny a technické vybavení. Centrála vždy doporučí podobu i velikost provozovny, koncept je možné uvést do provozu jako klasický laundromat, hodí se ale i do penzionů, hotelů, hostelů, ubytoven a studentských kolejí. "Přestože jsme schopni nabídnout financování nákupu technologie, což představuje částku kolem 1 mil. korun, kandidát si musí být schopen obstarat prostředky na technickou úpravu místnosti a na překlenutí počátečního období, než prádelna získá dostatečný počet zákazníků pro ziskový provoz," říká jednatel společnosti Tomáš Drga s tím, že návratnost investice od 1,2 do dvou milionů bývá závislá na umístění provozovny, a pohybuje se v rozmezí od 2 do 5 let.

Extra Uklízení, práce v akci, úklid rodinného domu

Měsíční licenční poplatek činí u Extra uklízení 3 % z měsíčního obratu franšízy. Od franšízantů centrála společnosti Extra služby požaduje pouze dodržování know-how, spolehlivost, pracovitost a dochvilnost.

Své 50. výročí oslaví letos také původně francouzský franšízový koncept rychločistíren 5áSec, který má v současnosti franšízy ve 30 zemích. V ČR působí od roku 2001 a vlastní více než 25 čistíren zejména v nákupních centrech. Ziskovost poboček 5àSec závisí na mnoha faktorech, například na umístění čistírny, struktuře financování investic, a především na angažovanosti a dovednosti franšízanta. Koncept patří mezi ty dražší, v plném provozu je ale rychločistírna také schopná obsloužit větší množství zákazníků. Minimální výše investice do franšízy 5àSec se pohybuje od 2, 5 milionů korun, z toho licenční poplatek činí 400 tisíc.

Zcela specifická je pak česká franšízová síť Extra služby, která nabízí služby pro domácnost, údržbářské či řemeslné práce. Součástí konceptu jsou i franšízové pobočky, které se zabývají úklidem soukromých bytů, firemních kanceláří i dalších komerčních prostor. Franšízanti v tomto případě platí jednorázový vstupní poplatek do franšízové sítě, který se pohybuje v rozmezí 240 tisíc a 1,1 milionu korun. Jedna pobočka se 3 zaměstnanci si podle centrály dokáže měsíčně vydělat až 100 tisíc, průměrný hrubý příjem za 5 let trvání smlouvy pak dosahuje až šesti milionů korun.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank