21.02.2018

Realitní franšízy na vzestupu

Trh s nemovitostmi v Česku stále roste, toho využívají i franšízové sítě. Mezi lídry u nás patří mezinárodní značky Century 21 a RE/MAX.

Společnost Century 21 nepatří k lídrům na trhu s realitami pouze v ČR, ale i na celém světě. Počítá se také k nejstarším franšízovým realitním značkám, vznikla již v roce 1971 v Kalifornii. Realitní makléři Art Bartlett a Marsh Fisher otevřeli svou první kancelář v Orange County. Koncem 70. let se Century 21 pod jejich vedením stala americkou realitní jedničkou v počtu a objemu realitních transakcí. Své know-how staví na odborném poradenství, a klientům nabízí "rychlé, bezpečné a výhodné zprostředkování realitních transakcí".

century 21 recepce Foto Century 21

Century 21 má po celém světě celkem 7 400 realitních kanceláří v 78 zemích světa. 111 000 makléřů nabízí několik miliónů nemovitostí. Do České republiky vstoupila makléřská společnost v roce 2008.

Century 21 v ČR loni narostla o více než 30 %, nyní má po celém území 55 poboček. Do dvou let by chtěla mít firma zastoupení ve většině měst nad 20 000 obyvatel. Vstupní investice do franšízy je závislá na lokalitě, konkrétní částky jsou předmětem osobního jednání se zástupci značky. Franšízant investuje také do vybudování, úprav a provozu kanceláře. Doba návratnosti investice se pohybuje v rozmezí 15 až 20 měsíců. "Pokud franšízant splní všechny námi dané podmínky, tak do tří měsíců od podpisu smlouvy může začít podnikat," říká obchodní ředitel Jiří Hruška.

Jen o dva roky mladší

Konkurenční společnost RE/MAX se letos dostala mezi TOP 10 nejlepších franšíz na světě v tradičním hodnocení serveru Franchise Global. Je jen o dva roky mladší než Century 21. RE/MAX založil v roce 1973 v Denveru současný prezident RE/MAX International Dave Liniger. Služby makléřů této mezinárodně uznávané franšízové sítě by měly být podle plánů vedení časem dostupné ve všech městech se spádovými oblastmi o velikosti již kolem 10 tisíc obyvatel. V tuto chvíli čítá v Česku přes 130 kanceláří a kontaktních míst, a přes 1 100 makléřů a franšízantů.

RE/MAX vyžaduje od svých franšízantů především vůli hledat vlastní lidi do týmu, vést jej, nebát se komunikovat a prodávat služby. Za výhodu považuje centrála franšízové sítě také nízkou kapitálovou náročnost v začátcích. Není třeba pořizovat velkou kancelář ani drahé vybavení. Investice, která je silně závislá na dané lokalitě, se podle zkušeností vrátí do 2 let. Zkušenost v oboru přitom není pro začátek podnikání nutná ani u jedné ze jmenovaných společností. RE/MAX například nedávno investoval do moderního školícího centra v Praze, které slouží budoucím makléřům a franšízantům.

Nováček v oboru

Rychlou expanzí prochází také franšízový koncept OK Point, který v těchto dnech uvedl do provozu svou 29. pobočku na Praze 3. V OK Pointech je možné sjednat si produkt nebo službu na míru v rámci aktuální nabídky finančních institucí, a také prodat či nakoupit nemovitost. Základní podmínkou pro získání licence je schopnost rozvíjet síť kontaktů a využívat je k pokrytí obchodních příležitostí v dané lokalitě, znalost regionu a tamních obchodních vazeb.

Návratnost investice milion korun je obvykle půl roku. První OK Point byl v Česku otevřený před dvěma lety a pro společnost Broker Consulting měla pobočka předznamenat výrazný posun v oblasti finančního i realitního poradenství. Podle ředitele Petra Hrubého koncept výrazně inovuje způsob poskytování finančních a realitních služeb a podobný koncept na trhu dosud chyběl.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank