16.05.2010

Realitní služby - od produktu k servisu

O aktuálních trendech v obchodu s nemovitostmi jsme hovořili s místopředsedou představenstva realitní skupiny REAL SPEKTRUM Ing. Jiřím Fajkusem.

Kam směřuje vývoj realitních služeb?
Poptávka po nemovitostech jde za produktem, tedy za nabídkou, to platí stále. Dnes, kdy realitní portály prezentují nepřeberné množství nabídek, musí se makléř soustředit na přidanou hodnotu pro zákazníka. Tou je profesionální poradenství, perfektní servis včetně právní, finanční a daňové podpory, garance bezpečí každé transakce. Roste poptávka po kvalitě, po značkových realitních službách.

Kdo z poskytovatelů realitních služeb takovýto kvalitní servis nabízí?
Spíš jde o to, kdo jej skutečně poskytuje! Rozhodně to nejsou takzvané „obývákové“ realitky, rádoby makléři na volné noze, nejrůznější šíbři bez kvalifikace, zkušeností, zázemí. Kvalitu hledejme u renomovaných značek, dlouhodobě etablovaných a úspěšných, s profesionálním personálem a solidním zázemím. Ať už jde o silné regionální solitéry nebo celorepublikové značkové sítě.

Právě některé sítě, ať už zahraniční nebo tuzemské, nemají u veřejnosti nejlepší pověst.
To je pravda. Nestačí založit pobočkovou síť, nabrat lidi z ulice, narychlo je „proškolit“ a spoléhat pouze na velikost, na značku. Ať už národní, či mezinárodní. Vždyť realitní trh je trhem výsostně lokálním a dlouhodobá znalost místního trhu a jeho specifik je podmínkou poctivého obchodu za spravedlivou cenu. Na druhou stranu, všude ve světě drží realitní sítě většinový podíl na trhu. Ani u nás nebudeme výjimkou. Proto budou muset největší tržní hráči přijmout i hlavní roli v profesionalizaci a kultivaci trhu.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank