03.07.2008

Starbucks zavře v USA na 600 kaváren

Potíže americké ekonomiky dopadají i na největší síť kaváren.

Americká ekonomika má problémy a dotýká se to i velkých hráčů na trhu. Největší světová síť kaváren, která v Česku v únoru otevřela svou první kavárnu, ve středu na svých internetových stránkách oznámila, že v následujících týdnech uzavře 600 provozoven na trhu USA. Původně přitom počítala s uzavřením pouze 100 kaváren. Celosvětově firma spravuje na 15.000 provozoven.

Letos Starbucks 600 x méně

Pomalejší rozvoj

Starbucks také snížil plán na otevření nových kaváren na americkém trhu. V průběhu finančního roku 2009, který začíná letos v září, jich bude na americkém trhu méně než 200. Evropy a Česka by se rozvoj neměl dotknout, naopak Starbucks sází na rozvoj v tomto regionu.

Týká se to hlavně nových

„Obchody, kterých se uzavření dotkne, jsou rozmístěny po celých spojených státech. Zhruba 70 procent z nich bylo otevřeno od roku 2006,“ uvedla firma. Při uzavření rozhodovalo několik kritérií. Mnohé z kaváren nebyly ziskové a neexistovala příliš velká šance, že by ziskové být mohly. Jedním z důvodů bylo i to, že se nové kavárny otvíraly v blízkosti původních, uvedl Starbucks.

Nepříjemnost pro 12 tisíc lidí

Uzavření se dotkne zhruba 12 tisíc pracovníků. Starbucks však podle svého prohlášení očekává umístění velké množství pracovníků na odpovídající pozice v blízkých kavárnách. Firmu, která na celém světě zaměstnává 110.000 lidí, přijde uzavření kaváren na zhruba 350 milionů dolarů (asi 4,7 miliardy korun).

Schulz: Nutný krok pro ozdravení

Podle šéfa firmy Howarda Schultze, který byl nedávno v Praze na návštěvě, je krok nutný pro ozdravění firmy. „Vidíme, že je důležité učinit rozhodnutí, které posílí naše portfolio obchodů v USA a umožní nám ve fiskálním roce 2009 zvýšit provozní efektivitu, zvýšit spokojenost zákazníků a zajistit dlouhodobou hodnotu pro naše partnery, zákazníky a akcionáře,“ prohlásil.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank