28.12.2010

Žabka má nového vlastníka

Stal se jím obchodní řetězec Tesco. 128 malých obchodů Žabka a Koruna koupil za 1,02 miliardy korun.

V Česku provozuje Žabky a Koruny investiční skupina Penta Investments. Jak dále informovala agentura Reuters, transakci ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Žabka je v Česku nejrychleji rostoucí maloobchodní sítí.

Tesco v ČR provozuje 154 obchodů a 6 obchodních domů a patří mezi největší obchodníky na trhu. O koupi Žabek stálo v uplynulém roce hned několik zájemců, například Billa. Penta si ponechala obchody v Polsku, kterých je výrazná většina. Vstup Žabky na burzu, o němž se již delší dobu uvažuje, tak může být stále ve hře.

Tesco plánuje i nadále provozovat prodejny Žabka formou partnerské spolupráce a pod stávajícím názvem. Obchody Koruna společnost Tesco zrekonstruuje na samoobsluhy Tesco Expres, jejichž síť v Česku už třetím rokem buduje a nyní jich provozuje více než 20. Tesco se již delší dobu snaží rozšiřovat síť menších prodejen s rozlohou do 200 metrů čtverečních. „Budeme pokračovat v provozování Žabek na základě franšízového modelu, který umožní využít spojení podnikatelského ducha českých lidí s provozním potenciálem Tesca,“ uvedl generální ředitel Tesca Philip J. Clarke.

Akvizice Tesca zahrnuje 81 obchodů Žabka v Praze a Středočeském kraji a 47 prodejen Koruna na severovýchodní Moravě. Žabka je v Česku nejrychleji rostoucí maloobchodní síť. V době, kdy ji Penta kupovala, dosáhla hrubého zisku 282 milionů korun, letos to bude 735 milionů korun. Polská a česká Žabka nebyly majetkově propojeny.

Nabízí se otázka, zda do budoucna Tesco převede prodejny Tesco Expres na partnery stejně tak, jako nechá prodejny Žabka fungovat na principu franchisingu.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank