11.03.2011

SUBWAY kraluje počtem provozoven

Pokud jde o prodej, lídrem v celosvětovém měřítku zůstává McDonald´s.

Na konci roku 2010 provozoval SUBWAY 33 749 restaurací a McDonald 32 737. Tím se stal prodejce sendvičů největší franšízovou sítí na světě v počtu obchodních míst. Je ale těžké mluvit o vypuzení McDonald´s z prvního místa, protože v tomto odvětví ukazuje sílu sítě tržby.

mcdonalds provozovna zvenci

SUBWAY vykázal globální příjmy ve výši 15,2 miliardy dolarů. V tržbách však dominuje McDonald´s, v loňském roce dosáhly jeho tržby 24 miliard dolarů.

Porovnávat McDonald´s a SUBWAY je celkem obtížné, ačkoliv se jedná o řetězce s rychlým občerstvením, oba se vyznačují odlišným rozsahem a stylem provozu. McDonald´s například zaměstnává více pracovníků a má vyšší počet zákazníků. Tomu pak také odpovídají výše tržeb, které za rok 2010 činily 24 miliard dolarů.

Martin Princ, ředitel rozvoje sítě SUBWAY pro Střední a Východní Evropu portálu FranchisingINFO.cz exkluzivně sdělil: „Náš růst pramení ze skutečnosti, že nabízíme našim partnerům možnost vlastního podnikání podle spolehlivého a ověřeného obchodního modelu – franšízingu. Současně si uvědomujeme, že udržení prvenství nebude vůbec jednoduché. Je to pro nás výzva.“

Síť SUBWAY, která vznikla v roce 1965 v USA, si za svůj obchodní model zvolila franšízing. První evropská provozovna této sítě začala fungovat v roce 1996 v britském Brightonu. "Evropa se na dosažení pozice největší fast-foodové sítě podílí zhruba 10 %. V regionu CEE, kde se naše síť výrazněji rozvíjí zhruba od roku 2005, nyní naši franšízanti provozují na 250 restaurací. Do konce letošního roku by jich mělo přibýt dalších 170. Přibližně do 5 let pak plánujeme stát se také v regionu Střední a Východní Evropy největší řetězcem s restauracemi rychlého občerstvení," uvedl Martin Princ.

Subway provozuje v České republice 9 restaurací a McDonald´s 81, z nichž je 49 franšízových.

Bližší informace k jednotlivým franšízovým systémům naleznete v Katalogu franšíz.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank