26.08.2011

Top 100 globálních franchis

V žebříčku sestaveném portálem FranchiseDirect.com se na prvních příčkách umístily fast-foodové řetězce.

Odborný portál FranchiseDirect.com sestavil žebříček největších franchisových řetězců na celém světě. Z tisíců franchisových systémů, které fungují po celém světě, byly vybrány ty, které se věnují mezinárodní expanzi. Objektivními měřítky, na jejichž základě bylo hodnocení sestaveno, se staly: počet poboček, výše tržeb, stabilita a růst sítě, počet let od založení a expanze na trhu. Vzhledem k současné ekonomické situaci byly brány v potaz možnosti financování a poskytování úvěrů franchisantům.

Na prvním místě se umístila síť Subway, následována McDonald´s a KFC. Jedná se o nadnárodní fast-foodové řetězce původem z USA.

Všechny z výše uvedených systémů působí také mimo svoji domovinu, čímž je ve valné většině USA, proto jsou brány v potaz také kulturní a jazykové odlišnosti. Franchisové systémy dosahují lepších ekonomických výsledků v porovnání se společnostmi, které jsou rozvíjeny vlastními firemními silami.

Situace na českém trhu

Ne všechny výše uvedené systémy působí na českém trhu a ne všechny jsou v Česku vedeny jako franchisy. Například síť Subway je na českém trhu působí jako 100% franchisa, což znamená, že všechny její pobočky jsou v rukách franchisantů. V případě McDonald´s je v Česku provozováno 32 vlastních restaurací a 49 franchisových. Značka KFC se v ČR nerozvíjí pomocí franchisingu.

Zdroj: http://www.franchisedirect.com/top100globalfranchises/rankings/

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank