10.02.2012

Tisíce napálených investorů

Drobní čeští investoři by si na některé obchodníky s cennými papíry měli dát pozor. Mohou přijít i o celoživotní úspory.

Tisícovky drobných českých investorů se nechávají ročně napálit od obchodníků s cennými papíry, kteří je lákají k nadměrnému obchodování s těmito listinami. Namísto zhodnocení svých peněz se lidé mnohdy dočkají ztráty celoživotních úspor, jiní přichází o statisícové částky. „Čím více transakcí investor provede, tím větší provize získá obchodník z realizované akce. Investor tak může utopit v poplatcích až třetinu svého vkladu, v některých případech dokonce téměř celou investici,“ varuje Pavel Kočalka, jednatel poradenské společnosti KLV Consulting.

pero_kalkulacka_cisla_aspen

Jen za druhé pololetí loňského roku se na poradenskou společnost KLV Consulting obrátilo 250 investorů. Celková výše jejich finančních ztrát se vyšplhala zhruba na 400 milionů korun.

Nejčastější příčinou finanční újmy investorů je nadměrné obchodování s cennými papíry, což je nezákonná praktika. Spočívá v tom, že obchodník nesmyslně nabádá nepoučeného investora k co nejčastějším transakcím. Z uskutečněných obchodů si pak bere provize.

I přesto, že nadměrné obchodování vysloveně zakazuje Česká národní banka i zákon, na českém kapitálovém trhu jde o běžnou praxi. Mnoho firem, které na tomto trhu nabízí své služby, spoléhá na neznalost drobných investorů jak po stránce odborné, tak po stránce právní. „Obchodníci s cennými papíry počítají s tím, že mnozí lidé často nemají o jejich nezákonných praktikách ani zdání a snadno naletí různým trikům a fíglům. Hřeší i na to, že investoři budou považovat svoji vzniklou finanční újmu za neřešitelnou nebo se s ní dokonce smíří. Anebo si zkrátka nechají namluvit, že jde o riziko podnikání, nikoli o zanedbání odborné péče a dobře promyšlený trik obchodníků,“ upozorňuje Kočalka.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank