04.04.2012

Šance pro padesátníky

Aktuální stav na trhu práce nahrává starším lidem. Firmy mají velký problém najít především kvalifikované pracovníky z technických oborů.

O lidech nad padesát let věku se tvrdí, že jsou rizikovou skupinou na trhu práce. Je pravdou, že obtížně hledají zaměstnání a firmy často podceňují jejich schopnosti. Přitom právě těmto lidem hraje současná situace do karet. Mají totiž velkou šanci uplatnit se v oborech, jako je strojírenství, elektrotechnika a zpracovatelský průmysl. Velice žádaní jsou například obráběči kovů, horizontáři nebo mistři-supervizoři.

prace_duchodce_prace

Podniky budou i vzhledem k demografickému vývoji vstřícnější k lidem starším padesáti let. A to nejen podporou jejich zaměstnatelnosti, ale také pomocí speciálních školících programů.

Starší uchazeči o práci ve strojírenském segmentu a příbuzných odvětvích se navíc nemusí bát konkurence mladších ročníků, které nemají o technické obory velký zájem. Padesátníci mohou podpořit svoji pozici především silnou technickou erudicí a léty zkušeností, které nenahradí žádná škola. „Jejich velikou výhodu představuje rovněž loajalita k zaměstnavateli. Firmy tedy mohou na této generaci stavět své rozvojové plány v horizontu pěti až deseti let,“ říká Ondřej Hlaváček, ředitel poradenské společnosti Neumann & Partners.

V problematice zaměstnatelnosti padesátníků hrají důležitou roli i demografické faktory. Mladých lidí v celkové populaci neustále ubývá. V důsledku demografického vývoje se totiž nejpočetnější skupinou brzy stanou právě lidé ve věku od 50 do 64 let, jejichž zaměstnanost se nyní pohybuje jen kolem 47 %. Vyplývá to z údajů, které představili odborníci z Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR a Masarykovy univerzity v Brně.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

1

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank