13.06.2012

České firmy mění majitele

Do dvou let chce změnit vlastníka třetina tuzemských firem. Pětina z nich by měla zůstat v rodině stávajícího majitele.

Celkem 32 % firem, které drží v rukách čeští podnikatelé změní v nejbližších dvou letech majitele. V některých případech již takové změny probíhají. Další více než desetina vlastníků hodlá svou firmu prodat či předat dalším generacím v delším časovém horizontu. To vše vyplývá ze studie „Dnes, za rok, příští generaci…“ poradenské společnosti PwC Česká republika.

byznys_dluhy_podniky_domacnosti_firma

Každá dvacátá firma se plánuje spojit s jinou společností. Pět procent vlastníků pak zamýšlí prodat svou společnost finančnímu investorovi.

„Majitelé českých podniků si uvědomují, že změna vlastnické struktury není snadný proces, a proto již dvě pětiny z nich mají připravený plán nástupnictví. Jde o strategii, jak vyřešit odchod z podniku, aniž by tím ohrozili jeho budoucí prosperitu. Další pětina vlastníků hodlá v nejbližších dvou letech takový plán připravit,“ říká David Borkovec, partner v Daňovém a právním oddělení PwC Česká republika, který radí podnikatelů s otázkami týkajícími se předání firmy.

Průzkum ukázal, že 21 % českých firem přejde v rámci rodiny do rukou další generace. Úspěšné mezigenerační předávky podniku jsou obvykle spojeny s tvrdou a dlouhodobou prací na obou stranách, důvěrou a schopnostmi zapojených jedinců i ostatních členů rodiny, zaměstnanců a obchodních partnerů. Více než čtvrtinu firem pak koupí strategický investor. Více než desetinu firem odkoupí stávající management, což představuje v poslední době čím dál více populárnější variantu související s dostupným financováním a rostoucími zkušenostmi s podobnými transakcemi. Zhruba 11 % společností hodlají jejich majitelé předat novým vlastníkům prostřednictvím primární emise akcií.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank