31.08.2012

Češi na e-shopy slyší

Jen šest procent Čechů si ještě nikdy nepořídilo zboží nebo služby přes internet. Naopak 14 procent tak nakupuje každý týden.

Podle průzkumu GfK Czech nakupují přes internet především podnikatelé, studenti a ženy na mateřské dovolené. Co se týká typu zboží, vítězí na celé čáře elektronika a oblečení (35 - 40 procent), kosmetika, audio/video nosiče a knihy (20 procent). Poté následuje dovolená a finanční služby (10 procent) a stále nepříliš používaný je nákup potravin (7 procent).

eshop

Nejčastěji přes internet nakupují lidé s nejvyšším vzděláním, svobodní i zadaní a bez výraznějších regionálních rozdílů.

Podle regionu se logicky nejvíce nakupuje v Praze. Po hlavním městě následuje Morava a až po ní regiony z Čech. Elektroniku si nejvíce pořizují podnikatelé a studenti, oblečení pak ženy na mateřské dovolené, studenti a manažeři. Většina lidí pořizuje nákupy přes specializované e-shopy (80 procent) a jen necelá polovina využívá on-line aplikace kamenného obchodu (48 procent).

Platba u nákupu on-line probíhá stále především hotovostí při předání zboží (62 procent) nebo přímým bankovním převodem ze svého účtu na účet prodejce (56 procent). Zákazníci však začínají častěji používat nové modernější metody platby, kdy již čtvrtina z nich reaslizuje i platbu kartou on-line, následovanou speciálními platebními systémy (např. PayU, PayPal či PaySec). Nejméně používanou je platba kartou při převzetí, což využívá jen desetina všech zákazníků.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank