19.09.2012

Jak voní marketing

Vůně je velmi silný zdroj informací. Může být tím zásadním činitelem při rozhodování zákazníků, zda zboží koupí či nikoli.

Pokud se společnost snaží vybudovat vlastní image svých obchodů, měla by dbát na veškeré detaily. Protože i ty mohou potenciálního nakupujícího ovlivnit, ať již pozitivně nebo negativně. Přilákat více zákazníků může například uklidňující hudba v pozadí, sladkosti či vhodně zvolené občerstvení, které si návštěvníci mohou nabídnout. Neméně důležitý je i nábytek, který harmonicky zapadá do prostoru. Neméně důležitá je i vůně.

obchod_kenvelo

Moderní společnosti či kanceláře se na budování příjemné atmosféry zaměřují. Dnes již není výjimkou, že realitní agenti používají aroma marketing jako dobrý způsob, jak zpříjemnit pohodlí svých klientů. Podobně i prodejci se snaží naplnit místnost či byt vůní koláčů a pečiva pro zvýšení pocitu domova. Je totiž známo, že jakákoli vůně a na druhou stranu i zápach téměř okamžitě u člověka vytvoří určitou emocionální reakci. Má vliv na chování i náladu.

Studie provedená odborníky z University v Drážďanech poukazuje na fakt, že díky vůni zůstane 16 procent zákazníků déle v obchodě a 15 procent z nich může příjemné aroma ovlivnit natolik, že výrobek koupí. Vůně obchodu musí v kupujícím navodit vzpomínky - pokud si totiž vůni pamatuje, zavítá do prodejny znovu.

Na českém trhu v současnosti existuje mnoho speciálních výrobků, které pomohou vytvořit to správné aroma v místnosti. Jedná se například o aromaterapeutické osvěžovače vzduchu, spreje nebo vonné svíčky. Je ale nutné dát si pozor na množství vůní vypouštěných do vzduchu. Jejich velmi vysoká intenzita totiž může vytvořit negativní asociace, které zákazníka zmatou. Nic se totiž nesmí přehánět. Navíc někteří kritici aroma marketingu poukazují na jeho neetičnost. Zákazník by podle nich měl být upozorněn, že v obchodě něco voní. Námitky mají rovněž alergici a astmatici. Vůně je může dráždit, podobně jako cigaretový kouř, a to bez ohledu na to, jestli je přírodní nebo syntetická.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank