06.08.2013

Češi mají chuť podnikat

Popularita podnikání u nás opět roste. V prvním pololetí letošního roku u nás vzniklo přes 12 tisíc nových společností.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená vznik 12 024 nových firem nárůst o 5,3 procenta. „Z posledních statistik je po delší dobu cítit optimismus a chuť do nových podnikatelských aktivit,“ říká analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová s tím, že pokud by nové firmy vznikaly i ve 2. pololetí stejným tempem jako dosud, celkový počet nově registrovaných firem za rok 2013 by byl nejvyšší za posledních šest let. V letech 2011 a 2012 přitom v Česku vznikalo nejméně společností. Nejvíce pak naopak v roce 2007, kdy naše republika zažívala ekonomický boom.

byznys_laptop_investice

Do základního kapitálu nově vzniklých firem podnikatelé za prvních šest měsíců letošního roku investovali 9,82 miliardy Kč.

K 30. červnu 2013 Bisnode ve svých databázích evidoval přes 384 tisíc firem, z toho v 25 106 případech se jednalo o akciové společnosti, 359 089 firem pak mělo formu společnosti s ručením omezeným. „V posledních letech, kdy BIsnode tyto statistiky detailně sleduje, kontinuálně roste podíl společností s ručeník omezeným na tuzemské podnikatelské základně. To souvisí s významem malého a středního podnikání pro českou ekonomiku,“ upřesňuje Petra Štěpánová.

Za růstem počtu nových podnikatelských subjektů může stát i další rozvoj českého franchisového trhu, který lze dle odborníků ze společnosti PROFIT system očekávat i v letošním roce. Ten by tak měl navázat na úspěšný rok 2012, kdy v tuzemsku fungovalo na 200 franchisových konceptů. Dalších 453 systémů pak zamýšlelo rozšiřovat své působení na trhu pomocí franchisingu. Z toho 27 zahraničních systémů hledalo master-franchisanta pro vstup na český trh a 26 společností hledalo prvního franchisového partnera.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank