13.12.2013

Obchodní centra rostou

V letošním prvním pololetí bylo v zemích střední Evropy do užívání předáno 190 tisíc metrů čtverečních nových ploch v nákupních centrech. Nejvíce jich bylo v Polsku.

V témže období na evropském trh nákupních center přibylo celkem 1,8 milionu metrů čtverečních nových ploch. Vyplývá to z nejnovější zprávy European Shopping Centre Development poradenské společnosti Cushman & Wakefield (C&W). Podle odborníků z této společnosti přibude ve druhém pololetí roku 2013 k nabídce nových prostor ve střední Evropě dalších 540 tisíc metrů čtverečních celkové pronajímatelné plochy.

Running Stairs in shopping Mall with people Foto Imagio

Největšími projekty předanými do užívání ve druhém pololetí roku 2013 jsou polské Galeria Bronowice v Krakově, Poznań City Center v Poznani a Galeria Katowicka v Katovicích. V ČR byla otevřena Galerie Šantovka v Olomouci, v Maďarsku pak druhá fáze projektu Árkád Center (a projekt CET v Budapešti.

Za celý rok 2013 dosáhne nová výstavba 730 tisíc metrů čtverečních. V České republice přibylo v letošním roce 157 tisíc metrů čtverečních nových ploch. „Střední Evropa má stále potenciál pro novou výstavbu, nasycenost trhu je o dvacet procent nižší než je evropský průměr. Developeři svou pozornost dnes zaměřují na přirozené mezery ve vybraných městech a především - na optimalizaci stávajících center. Trh ve střední Evropě se vyvíjí přirozeně a odpovídajícím tempem se přibližuje západním ukazatelům,“ prohlásil Jonathan Hallett, výkonný ředitel pro středoevropský region ve společnosti C&W.

Pohled do budoucna

Průměrná rozloha ploch v nákupních centrech 27 zemí EU činí 262 metrů čtverečních na 1 000 obyvatel, přičemž průměr ve střední Evropě dosahuje 209 metrů čtverečních na 1 000 obyvatel. Nejnasycenějším trhem v regionu střední se 225 metrů čtverečních plochy nákupních center na 1 000 obyvatel je Polsko, které díky letošní silné výstavbě předběhlo Slovensko. Maďarsko s pouhými 136 m2 plochy nákupních center na 1 000 obyvatel vykazuje vysokou míru nenasycenosti, oproti tomu Česká republika dosahuje 210 m2 na 1 000 obyvatel.

Na rok 2014 je v celé Evropě naplánováno 171 nových projektů a 65 rozšíření stávajících center, přičemž plocha připravovaných projektů se odhaduje na 6,2 milionu metrů čtverečních. Ve střední Evropě developeři zveřejnili na rok 2014 plány na otevření 30 nových center. Společně s rozšiřováním stávajících objektů se tak na rok 2014 připravuje zhruba 760 tisíc metrů čtverečních nových ploch.

„V České republice se očekává v roce 2014 otevření řady rozpracovaných projektů, například centra Quadrio společnosti CPI o rozloze 8 tisíc metrů čtverečních v Praze nebo OC Kladno, regionálního projektu o výměře 26 tisíc metrů čtverečních v Kladně, který připravuje společnost Crestyl. Očekáváme, že výstavba bude rozumným tempem pokračovat i v nastávajících letech,“ uvedl Michal Soták, vedoucí týmu průzkumu trhu společnosti Cushman & Wakefield v České republice a na Slovensku.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank