09.01.2009

2008: Méně nových center

Podle původních předpokladů mělo v Česku loni vzniknout rekordních 250.000 metrů čtverečních plochy ve 14 nákupních centrech, skutečnost je jiná.

Ve skutečnosti se postavilo pouze 60 procen původně plánované plochy. Na letošní rok jsou pak plány developerů ještě menší. Výsledky zveřejnila poradenská společnosti Cushman&Wakefield. V loňském roce se také franchisové systémy stěhovaly například do jihlavského City Parku, pražských Arkády Pankrác či do brněnského Kampusu.

Ještě nezasáhla krize

Podle zástupců poradenské firmy nejde hovořit o tom, že do loňského zpomalení se již promítla současná ekonomická krize. „Ke zpoždění při otevírání nákupních center docházelo vždy, ať už byly důvody technické, způsobené prodlevami na stavbě nebo administrativní, způsobené průtahy při vyřizování různých povolení,“ řekl vedoucí maloobchodního týmu v Cushman & Wakefield Martin Žížala. Celková plocha nákupních center loni v ČR přesáhla 1,9 milionu metrů čtverečních.

Centra se začnou profilovat

Trendem v budoucnu bude větší specializace center. Zatímco dosud se snaží majitelé o co nejširší nabídku zboží. Tak, jak se nasicuje nabídka obchodních ploch, budou se centra stále více specializovat na určitou oblast nabízeného zboží a služeb. Budovat se budou také outletové nákupní zóny.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank