19.02.2009

Loni vzniklo rekordně center

Česko loni zažilo skutečný boom ve výstavbě nákupních center. Po celé zemi jich developeři otevřeli plných 20.

Devět nových center lze považovat za velké, mezi ně patří například pražské Fénix a Arkády, brněnský Campus či City Park v Jihlavě. Další z nich prošly rekonstrukcí, vyplývá z nejnovější studie společnosti INCOMA Research. Podle jiné poradenské firmy, Cushman&Wakefield, to i přes rekord bylo pouze 60 procent z původně plánované plochy. Důvody nebyly ještě ekonomické, ale spíše technické.

Nyní je v 290 center

V Česku již je podle Incomy nyní na 290 nákupních center, retail parků a menších nákupních pasáží s hypermarketem. Ty nabízejí téměř 3 miliony m2 prodejních ploch. Více než pětina je přitom v Praze. Také z Prahy je i nejnavštěvovanější nákupní centrum, je jím Nový Smíchov. Nejvíce obchodů má zase centrum Chodov, které si však i s 200 obchody podle některých informací nevede úplně dobře. V nových centrech nakupuje kolem 70 procent Čechů.

Češi stráví podle INCOMA Research v nákupním centru v průměru téměř dvě hodiny

Zpomalení v roce 2009

I pro letošní rok developeři předpokládali podobný rozvoj. Zasáhla však ekonomická krize, která donutila developery přehodnotit plány. „V řadě lokalit dochází ke zdržení či dokonce pozastavení expanze, takže je pravděpodobné, že zdaleka ne všechna plánovaná centra budou skutečně letos otevřena,“ uvedla INCOMA.
Někteří developeři ale zřejmě přehodnocení svých plánů ještě nezveřejnili. „Obrátily se na nás některé franchisové řetězce, které neměly informace o tom, které projekty se letos nebudou realizovat,“ uvedl Martin Jonáš z poradenské firmy PROFIT system.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank