18.03.2015

Podnikání v sukních

V České republice bylo loni vydáno více než 62 tisíc nových živnostenských listů. Dvě pětiny z nich vydaly úřady ženám.

Aktuálně má v České republice živnostenský list více než 2 miliony osob, z toho 65 % mužů a 35 % žen. „Podíl žen na nově vydávaných živnostenských oprávnění se posledních pět let pohybuje kolem 40 procent,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová. Největší podíl žen mezi živnostníky je v Praze (37 %), Moravskoslezském (36 %) a Středočeském (35 %) kraji, nejméně naopak na Vysočině (32 %), Zlínském (33 %) a Pardubickém (32 %) kraji.

eshop

V rámci celé podnikatelské základny jsou živnostenská oprávnění v Česku nejčastěji vydávána v oblasti zprostředkování (11 %), obchodu (7 %) a provozování restaurací (5 %).

V loňském roce byly nové živnostenské listy nejčastěji vydávány, stejně jako v předchozích letech, v oblasti zprostředkování, zatímco zájem o obchod, ve srovnání s celkovou podnikatelskou základnou poklesl. Muži – živnostníci – se nejčastěji rozhodli podnikat v oblasti stavebnictví, opraven automobilů, zemědělství, provozu restaurací a IT služeb. Naopak ženy volily činnosti související s péčí o tělo, finanční služby, provoz restaurací, výroby a vzdělávání.

Nejvíce nových podnikatelek jsme mohli v loňském roce najít ve Středočeském (43 %), Jihočeském (42 %) a Libereckém (42 %) kraji, s těsným odstupem následovaly Královehradecký, Olomoucký, Plzeňský a Zlínský kraj (všechny 41 %). Nejméně jich pak úřady registrovaly v Ústeckém kraji (35 %).

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank