12.08.2015

Podnikání se daří

Za první pololetí roku 2015 vzniklo 13 486 firem. Celkový počet společností v České republice přesáhl 421 500.

Skutečnost, že česká ekonomika se vrací zpět do formy, potvrzuje i veliké množství nově vznikajících společností. Ve srovnání s loňským rokem došlo v prvním pololetí k nárůstů o 7,4%, fakticky se jedná o 929 podnikatelských subjektů. „Pokud tento trend vydrží i v druhé polovině roku, tak letos vznikne nejvíce firem za posledních osm let a jejich počet přesáhne rekordní předkrizový rok 2007. Výrazný zájem o nové podnikání souvisí s pokračujícím růstem tuzemské ekonomiky,“ hodnotí statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Dva byznysmeni a jedna žena jednají v kanceláři. Foto Imagio

Nejvíce firem vzniká v okolí nejvýznamnějších metropolí jako je Praha, Brno a Ostrava,

Rostoucí investice

Podle výpočtů a databází společnosti Bisnode, která tento průzkum prováděla, je i prognóza do budoucna pozitivní. Do základního kapitálu nových firem v prvním pololetí 2015 podnikatelé investovali 7,3 miliardy korun, o 1,8 miliardy více než ve srovnatelném období loňského roku.

K poslednímu červnovému dni evidoval Bisnode ve svých databázích celkem 421 568 firem, z nichž 25 433 byly akciové společnosti a celých 94%, tedy 396 135 firmy s ručeným omezeným. Nepoměr mezi typy podniků se bude pravděpodobně i nadále zvětšovat. „Podíl akciových společností na podnikatelské základně od konce roku 2014 opět klesl. Tento trend nastartoval zákaz anonymních akcií a postupné zpřísňování podnikání pro akciové společnosti,“ vysvětluje Štěpánová.

Praha dominuje

Téměř polovina všech firem, které vznikly v prvním pololetí roku 2015, má své sídlo v hlavním městě. Jedná se o 45,75%, fakticky o 6 170 společnosti. Velké množství nových podniků vzniká také v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji. Avšak pouze na jižní Moravě překročil nárůst 10%, konkrétně 11,3%, což představuje 1524 nových subjektů.

V roce 2014 vzniklo nejméně firem v Karlovarském a Libereckém kraji. „Jedná se o trendy, které sledujeme dlouhodobě. Nejvíce firem vzniká v okolí nejvýznamnějších metropolí jako je Praha, Brno a Ostrava, kde existuje největší prostor pro nové podnikatelské příležitosti, naopak nejméně nových podnikatelských subjektů je dlouhodobě registrováno v Karlovarském kraji“ uzavírá Štěpánová

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank