23.03.2009

Kniha jízd asi zmizí

Jedna z největších absurdních překážek podnikání – kniha jízd – zřejmě zmizí z českých zákonů.

Zahrnout si do nákladů 5000 korun měsíčně až za tři firemní auta a nemuset tak vést knihu jízd. To by měla být novinka z pera ministra financí ulehčující život drobným podnikatelům a živnostníkům. Návrh již je v poslanecké sněmovně. Podnikatelé přitom knihu jízd považují za jednu z pěti největších absurdit ztěžujícím jejich život, napsaly Hospodářské noviny.

Jedna z absurdit podnikání možná zmizí.

Již v červnu

Zákon, který inicioval ministr průmysl Říman, může vejít v platnost již v červnu. Celkově podle výpočtů ministerstva totiž malí podnikatelé jen časem stráveným při vyplňování knihy jízd „utratí“ každý rok až 850 milionů korun.

Řešením paušály?

V některých zemích EU je přitom řešení ještě jednodušší. Náklady podle ujetých kilometrů se počítají automaticky a například v Německu je firmy musí při finančních kontrolách dokládat jen tehdy, jsou-li tyto náklady extrémně vysoké. Návrh ministra Římana, tedy paušál pět tisíc korun, se vyplatí živnostníkovi, který s litrovou fabií ujede měsíčně nejvíce 1250 kilometrů nebo s třílitrovým mercedesem polovinu této vzdálenosti.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank