17.11.2015

Strach z nezaměstnanosti klesá

Češi mění zaměstnání průměrně jednou za 8 let. Během produktivního života tak vystřídají tři až čtyři zaměstnání.

Letošní rok a největší nabídka volných pozic za posledních šest let však jejich chování mění. Češi se přestávají bát nezaměstnanosti a odcházejí za lepšími podmínkami. „Důvodů k opuštění dosavadního zaměstnání je hned několik. V první řadě je to výše platu, o přidání si přitom dokáže říci jen třetina pracovníků. Pro 40 procent lidí jsou také důležité vztahy na pracovišti,“ uvádí Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOB.

obrazek ilustracni

Mezi zaměstnavateli je dnes velká poptávka po technických profesích od nízkých pozic až po top management. Především se jedná o specialisty z oborů strojírenství, elektrotechniky, automobilového průmyslu nebo informačních technologií.

Častěji mění práci mladí lidé, starší mají tendenci setrvat na své aktuální pozici. Téměř 70 procent lidí do 24 let uvažuje o změně zaměstnání. Vedle platu, kariérního růstu a vztahů na pracovišti si Češi potrpí na benefity. Pro každého pátého Čecha je v práci důležitý třináctý plat. Ten letos svým zaměstnancům vyplatí 47 procent velkých podniků, před pěti lety to bylo jen 32 procent firem.

Jednoznačným důvodem pro změnu zaměstnání je ohrožení zdraví. Přes 40 procent zaměstnanců se bojí následků pracovního úrazu, třetina Čechů trpí syndromem vyhoření. Tento syndrom je velmi záludný, nepřijde ze dne na den, vkrádá se pomalu a dlouhodobě, až najednou člověk zjistí, že je stále unavený, vyčerpaný, ztrácí zájem, výkonnost, dostaví se nespavost, neurózy. Mnozí zaměstnavatelé svým manažerům či zaměstnancům s velkým tlakem na plnění úkolů poskytují různé wellness pobyty, ozdravné pobyty nebo jim umožňují čerpat dovolenou či volno nad stanovený zákonný rámec,“ doplňuje Olga Hyklová.

Pokud už se člověk rozhodne zaměstnání opustit, měl by to dobře zvážit. „Nabídka volných pracovních míst sice stoupá, koncem září jich zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu práce nabízeli přes sto tisíc, stále však na jedno pracovní místo průměrně připadá 4,1 uchazeče. Určitě tedy není dobré odcházet z minuty na minutu,“ radí Hyklová.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank