05.04.2016

Aktivita čínských investorů posiluje

V roce 2016 vzrostly čínské investice do evropských nemovitostí o 22%. Příliv turistů vyvolává zájem o investice do hotelnictví.

Z nejnovějšího průzkumu společnosti Cushman & Wakefield vyplývá, že čínské investice do nemovitostí dosáhly v minulém roce hodnoty 8,5 mld. eur, což je zhruba pětinový nárůst oproti roku 2014. Navzdory zvýšené míře nejistoty na domácím trhu a zpomalení hospodářského růstu tamní ekonomiky se očekává zvýšený zájem o investice do maloobchodních a logistických nemovitostí. Dá se očekávat, že vzrůstající turistický ruch ze strany čínských občanů bude zvyšovat zájem o investice do hotelového segmentu.

hotel jurys budova Foto Cushman & Wakefield

Střední Evropa zaznamenala nárůst zájmu asijských investorů. Mezi poslední nákupy patří akvizice hotelu Jurys Inn v Praze, který patří indonéskému investorovi.

Čínští a asijští investoři rozšiřují svůj zájem o další typy nemovitostí a geografické oblasti. Střední a východní Evropa je místem, kde investoři skupují hotelová aktiva a zájem mají i o nemovitosti. Z nedávných akvizic zpráva jmenuje například hotel Jurys Inn v Praze, který získal indonéský investor. Větší akvizice se týkala portfolia společnosti Louvre Hotels, jehož součástí je několik hotelů v Polsku. Tu uskutečnil čínský investor Jin Jiang.

Za přílivem čínského kapitálu v poslední době může stát snaha po diverzifikaci vlastních portfolií s aktuální možností investic mimo domácí trhy. Dalším z  důvodů může být jasnější představa investorů o přílivu turistů, kteří se budou častěji vydávat do Evropy a celého světa. Tuto příležitost si nechtějí asijští investoři nechat ujít, a proto masivně investují do hotelů v nejdůležitějších destinacích.

Ještě v roce 2014 přitom v Evropě dominoval vládní a institucionální kapitál. O rok později už své podíly navýšily soukromé a na burzách registrované společnosti. „Nejvíce peněz nateklo do kancelářských budov (48 %), zvýšily se však i investice do maloobchodních nemovitostí – loni tvořil jejich podíl 17 % (oproti 6 % v roce 2014). Ostatní sektory, především hotelový, představovaly třetinu investic,“ konstatuje zpráva.

Aktivita čínských investorů má pokračovat i v tomto roce. Očekává se, že zahraniční investice budou posilovat zejména čínské pojišťovny. „Předpokládáme, že z globální kupní síly čínských pojišťoven v celkové výši přibližně 70 mld. eur bude mít prospěch i Evropa a že mimo domovskou zemi se budou nadále diverzifikovat také soukromé společnosti,“ shrnuje čínské investice v Evropě zpráva společnosti  Cushman & Wakefield.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank