07.11.2016

Finanční gramotnost je základem pro růst firmy

Peníze nejsou v životě to nejdůležitější, ale ovlivňují vše, co je pro nás důležité. Proto je potřeba být finančně gramotní. Jak jste na tom vy?

Zejména začínající podnikatelé mají s finanční gramotností poměrně velké problémy a často bývají nemile překvapeni. Neznalost základních pojmů bývá i příčinou bankrotů. Co se týká finanční gramotnosti, jsou mezi podnikateli velké rozdíly. Lidé, kteří podnikají více než 10 let, mají už přeci jen poněkud jiný náhled na finance a umí s nimi zacházet. Je to dáno zkušenostmi, za dobu podnikání už si prošli různými situacemi včetně hospodářské krize. Museli se s penězi naučit hospodařit, jinak by jejich firmy nebyly schopné přežít a dál se rozvíjet.

podnikatel Foto Pixabay.com

V případě finanční gramotnosti je důležité si uvědomit, že nejde jen o firemní peníze, ale zároveň i o osobní finance. To by měli mít na paměti zavedení podnikatelé, ale i ti, kteří ještě na trhu nejsou tak dlouho.

Horší situace je u začátečníků nebo těch, kteří se soustředí jen na obor svého podnikání a nic jiného nevnímají. Je přirozené, že svou energii koncentrují na to, co je baví a čemu dobře rozumí, protože to má největší potenciál dalších zisků. Nicméně základní znalost některých finančních pojmů a nástrojů je zapotřebí, aby si dokázali správně vybrat z množství variant řešení, říká David Kučera, finanční poradce společnosti Partners.

Někdy podnikatelé získávají mylný pocit, že když dokáží vyjednávat ve svém byznyse o nejnižší ceně, že jim pak za tuto cenu poskytnutá finanční služba přinese nejvyšší užitek. Například v pojištění podnikatelských rizik ale může být zásadní rozdíl v pojistných podmínkách, kdy nejlevnější varianta může mít za následek, že podnikatele nebude krýt, jak očekával. Podobná situace může podle Davida Kučery nastat i s úvěry, kdy například zajištění bankou (zástava nemovitostí, notářský zápis, směnka a podobně) může být různého rozsahu a vztahovat se i na životního partnera. Pak může mít smysl zvolit i lehce dražší variantu. Problematika jednotlivých oblastí je velmi složitá.

Neznalost přivádí do problémů

Finanční gramotnost podnikatelů je podle encyklopedií a slovníků souborem znalostí a dovedností nezbytných k tomu, aby osoby samostatně výdělečně činné finančně zabezpečily sebe a svou rodinu a dokázaly se bez problémů orientovat v problematice financí s ohledem na měnící se životní situace. Je proto důležité si uvědomit, že v tomto případě nejde jen o firemní peníze, ale zároveň i o osobní finance. To by měli mít na paměti zavedení podnikatelé, ale i ti, kteří ještě na trhu nejsou tak dlouho.

Mnozí podnikatelé se svými penězi nepracují efektivně a nerozdělují je. Chybují, když si netvoří rezervy a všechny peníze vrací zpátky do svého podnikání s tím, že teď potřebují budovat a rozvíjet byznys. Toto uvažování je velmi nebezpečné a krátkozraké. Je to stejné jako u osobních a rodinných financí. Co se stane, pokud nemám finanční rezervu, žiji od výplaty k výplatě, a najednou přijdu o práci nebo onemocním? Stejné je to i u podnikání, a právě tady vidím vážný nedostatek u většiny podnikatelů – neefektivní řízení cashflow. Obecně by třetina výdělku měla jít na živobytí, třetina do rezerv a třetina zpět do rozvoje podnikání, uvádí Zdeněk Salvet, investor a lektor finanční gramotnosti informační a podnikatelské sítě Bohatý Čech. Finanční gramotnost podle něj není jen o finančních produktech, jako jsou pojistky, úvěry nebo investice, ale je o přístupu, myšlení a plánování cashflow.

Co jsou to aktiva, pasiva nebo cashflow se dočtete ve zbývající části článku zde: http://www.podnikatel.cz/clanky/financni-gramotnost-je-odrazovym-mustkem-k-rustu-firmy/

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank