18.05.2009

Rozmach center končí

Ekonomická krize přiškrtí plánovaný růst obchodních ploch. Podle odhadů letos i příští rok bude postaveno v Evropě nejméně obchodních center za posledních pět let.

Podle nejnovější studie poradenské společnosti Cushman & Wakefield přibude letos deset milionů metrů čtverečních nových nákupních center. Je to o 40 procent méně, než analytici předpovídali ještě loni v létě. V roce 2010 má být uvedeno na trh dokonce jen sedm milionů metrů čtverečních nákupních ploch, což je nejnižší číslo za posledních pět let.

Mnohé projekty nákupních center zůstanou kvůli krizi jen na papíře.

Nejvíce zasažen je východ

Nejvíce zasaženými zeměmi jsou Rusko a Ukrajina, kde byl v posledních letech obrovský boom, jenž se nevyhnul ani výstavbě obchodních center. O to větší nyní zažívají tyto země pád. Významný útlum zaznamenalo také Turecko.

V Česku svítila červená dříve

Zatímco ve většině Evropy rostla ještě loni obchodní centra rekordním tempem, v Česku už developeři řadu projektů pozastavili nebo odložili jejich otevření. Platí to například o projektech outletových center Galeria Moda a Exit 66. Namísto naplánovaných 250 tisíc metrů čtverečních přibylo celkem jen 150 tisíc metrů obchodních ploch. S podobným číslem počítají analytici i pro letošní rok. Za přibržděním stojí především nedostatečné finance. A nejasný postoj bank k podobným projektům velmi ztěžují možnost odhadovat vývoj trhu.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank