26.01.2017

V práci 6 hodin? Pro firmy zisk

Zkrácená pracovní doba přináší firmám vyšší náklady. I přesto se ale všem zúčastněným stranám vyplatí, ukázal experiment ve Švédsku.

Vypadá to jako naprosto jasný logicky závěr - kde lidé oproti průměru déle a více pracují, musí firma i lépe prosperovat. Opak je ovšem pravdou. Švédové testovali během uplynulých dvou let zkrácenou pracovní dobu aby zjistili, nakolik se pouze šest hodin denně v zaměstnání vyplatí zaměstnavatelům, a jaký má dopad na fungování celé firmy. Výsledek je pro mnohé byznysmany a podnikatele překvapivý. Drtit lidi jako olivy, aby ze sebe vydali to nejlepší, se totiž z dlouhodobého hlediska v podnikání nevyplatí. Naopak, se zaměstnanci je mnohem obezřetnější zacházet jako s největším firemním pokladem a hýčkat si je.

pracovni doba clanek Foto Pixabay

Předchozí studie již dokázaly, že minimálně 1,5 až 2 hodiny denně tráví lidé na pracovišti vyřizováním soukromých záležitostí. Pokud na ně mají více času doma, v práci je řešit už nepotřebují.

Pro sledovaný sociální experiment byl vybrán pečovatelský dům pro seniory Svartedalens v Göteborgu. Od února loňského roku tamním 89 zdravotním sestrám a ošetřovatelkám zkrátilo město pracovní dobu na šest hodin denně, plat jim přitom zůstal nezměněný. „Mám více energie v práci i doma," uvedla například Lise-Lotte Pettersson, 41letá sestra. Díky zkrácené pracovní době může prý seniorům poskytnout lepší péči než dříve. Pokud je sama spokojená a netrpí stresem, přenáší klid i na okolí. A naopak. "Především jsme teď šťastní. A šťastný zaměstnanec je výkonný a spokojený zaměstnanec," dodal další člen personálu.

Soustředit se osm hodin bez přestávky je nadlidský výkon

Testovací provoz stál pečovatelský dům v průměru kolem 130 tisíc dolarů měsíčně. Část nákladů se rychle vratila díky tomu, že personál méně stonal a vykazoval menší absenci na pracovišti. Navíc byl celý tým také skutečně efektivnější a prokazatelně zdravější. Zlepšení vyniklo zejména v porovnání s jiným domovem pro seniory, kde personál sloužil klasických osm hodin denně. Za experimentem stojí zástupce levice v městské radě Göteborgu Daniel Bernmar, který kritizuje neustály nárůst počtu nemocných ve vyšším věku, stejně jako předčasných odchodů do důchodu mezi švédskými seniory.

Podle Bernmara je třeba změnit zastaralý zvyk, který se drží v Evropě již od konce 2. světové války. Totiž 39 pracovních hodin v týdnu. Část švédských firem mu dala za pravdu. Pozitivní dopad šestihodinové pracovní doby potvrdil třeba servis automobilky Toyota v Göteborgu, kde byla zkrácená pracovní doba zavedena již před více než 10 lety, a je stále udržována. Dle generálního ředitele Martina Bancka jsou zaměstnanci odpočatější a dělají méně chyb. Zisk firmě od té doby vzrostl o 25 %.

Myslím, že osmihodinová pracovní doba není ani zdaleka tak efektivní, jak by se mohlo zdát. Soustředit se na něco osm hodin je opravdu těžká výzva. Musíme práci přerušit řadou pauz, abychom takový nápor zvládli. A navíc nám to bere čas na soukromý život,“ uvedl pro média také výkonný ředitel stockholmské společnosti věnující se vývoji aplikací Linus Feldt. Dalším benefitem šestihodinové pracovní doby je podle něho navíc výrazné omezení konfliktů na pracovišti, protože jsou zaměstnanci obecně spokojenější a uvolněnější. Jeho firma vyznává šestihodinovou pracovní dobu již 3 roky. Příjmy od té doby každoročně zdvojnásobuje.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank