03.04.2017

Malým firmám rostou tržby

Nadpoloviční většina českých firem plánuje letos expanzi za hranice, zpravidla na Slovensko, do Polska nebo dalších zemí střední a východní Evropy.

Téměř polovině malých a středních firem loni vzrostly tržby, v průměru o celých 12 %. U třetiny podniků tržby stagnovaly, 17 % zaznamenalo jejich pokles. Průzkum agentury Ipsos pro Expobank také ukázal, že pětina firem plánuje v následujících měsících rozšířit své působení na větší území.

Posílit svou pozici chtějí malé a střední firmy také investicemi do dalších akvizic, a náborem zaměstnanců. Jen 3 % podnikatelů uvažují nyní o prodeji svého podílu ve společnosti, jedno procento o prodeji celé firmy. Dvě třetiny firem se chystají naopak nabírat zaměstnance a plánují expanzi, často i do zahraničí.

"Všeobecně se daří firmám, které mají přímé napojení na domácí individuální spotřebu. Průměrná i minimální mzda stoupá, lidé mají možnost utrácet a nakupovat. Nejlépe se proto vede firmám v maloobchodě, velkoobchodě a ve službách," komentoval průzkum člen představenstva Expobank CZ Jan Roztočil.

Z dalších sektorů prosperovaly společnosti v chemickém průmyslu a ve zpracování kovů. Na opačném konci žebříčku jsou zemědělství a zpracování potravin. Na expanzi se letos připravuje každá pátá firma. Z těch, kterým rostly tržby, je to 60 %. O růstu v rámci ČR uvažuje 52 %, vůbec nejatraktivnější je pro podnikatele v tomto směru Jihomoravský kraj.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank