22.06.2017

Zaměstnanost zvyšuje mzdy

Mzdy i platy v Česku rostou - průměrná mzda se zvýšila v 1. čtvrtletí 2017 meziročně o 5,3 %, a to na 27 889 korun. Nejvíce narostla v pojišťovnictví.

Důvody, které vedly k výraznému růstu mezd a platů, je několik. Asi nejpodstatnější je nedostatek volných pracovníků, který nutí firmy přidávat, ale svou roli sehrál i růst platů státních zaměstnanců a zvýšení minimální mzdy. Navýšení mezd je nejvýraznější v oborech, kde je nedostatek lidí nejpalčivější, uvádí aktuální data Českého statistického úřadu.

Podle údajů portálu Platy.cz rostly nejvíce mzdy v pojišťovnictví (o 11,9 %) a ve službách (o 10,1 %). Přidáno dostali i lidé ve státní správě, zde platy narostly o 8,6 %. Dále následují obory jako telekomunikace, obchod, bezpečnost a ochrana.

Oproti loňsku ale mírně klesly mzdy ve vrcholových manažerských pozicích – a to o 1 %. Zde je ale nutné zdůraznit, že na Platy.cz se jedná o celkovou hrubou mzdu včetně odměn.

Bitva o lidi

Mzdy v současné době rostou i v oborech, kde se dlouhodobě držely na poměrně nízké úrovni,“ konstatuje Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. Například v posledním půlroce rychle vyrostly mzdy lidem pracujícím v oblasti ubytování, stravování a pohostinství. To bylo způsobeno mimo jiné zvýšením minimální mzdy, projevilo se zřejmě i zavedení EET.

Mzdy téměř jistě porostou podle ČSÚ i nadále. Důvodem je zejména to, že zaměstnanci chybějí prakticky ve všech oborech a jejich nedostatek v současné době vedení mnoha společností považuje za největší nebezpečí pro své podnikání.

Samotný růst mezd ale pro udržení nejžádanějších a vysoce kvalifikovaných zaměstnanců přestává stačit," říká dále Lincová. „Bitva o lidi probíhá v plné síle. Společnosti investují do nefinančních benefitů, lepšího pracovního prostředí, nabízejí možnosti netradičních úvazků, práce z domova. Také vymýšlejí programy pro zaměstnávání těch, o které ještě nedávno pracovní trh příliš nestál – lidí v důchodovém věku, matek s malými dětmi, pracovníků, kterým musejí zajistit kvalifikaci.“

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank