06.11.2017

Byrokracie a 200 hodin ročně

Průměrná malá česká firma stráví za rok 200 hodin papírováním a vyřizováním na úřadech. Stojí jí to asi 40 tisíc korun.

Zpracovatelé projektu ze slovenského Institutu ekonomických a společenských analýz (INESS) napočítali celkem 75 úkonů, které musí ročně splnit čeští podnikatelé tak, jak jim ukládají příslušné zákony. Při průměrné mzdě tak spolu s povinnými poplatky stojí založení firmy se čtyřmi zaměstnanci kvůli úřadům dodatečných 9220 korun. Ročně za "úřadování" pak průměrný majitel malé firmy utratí o 40 tisíc korun více, než kdyby své povinnosti neplnil.

razitka úřad byrokracie Foto Pixabay

Dvě pětiny začínajících českých podnikatelů tvrdí, že nemají dostatek informací na založení vlastní firmy. Polovina jich uvedla absenci jakékoliv informace o podnikání ve škole, další třetina sice informace ze školy má, ale nedostatečné. Své mezery si doplňují svépomocí na internetu, v rodině a mezi známými.

V této částce navíc nejsou započtené povinné platby jako je daň z příjmů, přidané hodnoty, či povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění. Ve srovnání dalších evropských zemích dopadlo hůře Slovensko například v částce, kterou zákony stojí ročně tamní podnikatele (asi 1650 eur), nicméně Slováci zase musí trávit papírováním o něco méně času (164 hodin ročně). A to přestože musí splnit i více úkolů (78). Třetí zemí pro porovnání bylo v průzkumu Bulharsko, které dopadlo jasně nejlépe při měření vydaných financí (jen 849 eur).

Kde udělat snadno kariéru

Průzkum vycházel ze zkoumání fiktivní modelové zámečnické společnosti Gateway to Heaven Ltd. se 4 zaměstnanci, jedním nákladním vozem, ročním obratem 300 tisíc eur a ziskem před zdaněním 15 tisíc eur. Pro výpočet použila agentura veškerou příslušnou administrativu, a brala také v potaz názory a posudky odborníků z řad účetních, manažerů či správců. Finanční náklady byly vypočítány z průměrného vynaloženého času vynásobeného nadhodnotou průměrné hodinové mzdy (celkové náklady včetně příspěvků zaměstnavatele) v každém národním hospodářství (v současné době v 1. čtvrtletí roku 2016).

Také z nedávného průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vyplynulo, že mladí Češi nechtějí příliš podnikat, protože jim vadí nepřiměřená byrokratická zátěž. Zatímco v roce 2013 vnímalo jistotu vztahu závislého, tedy zaměstnaneckého, 66 % studentů, dnes je to již 82 %. V Česku tak nenápadně stále posiluje v mladé generaci názor, že být zaměstnaný je pohodlnější než podnikat. Lidé mířící do pracovního poměru vidí výhody i v tom, že zaměstnavatel za ně bude řešit řadu administrativních povinností a mnoho dotázaných vidí i snazší kariérní růst.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank