Podnikatelé a umění odpočívat

Pondělí
20.08.2018
Klidnou letní dovolenou většina z českých malých a středních podnikatelů a firem v podstatě nezná. Celá třetina z nich si o letošních prázdninách volno vůbec nevybrala.
 

Podnikatelé, kteří si letos pracovní oddech dopřáli, se jen ve 37 % naplno věnovali pouze odpočinku a vypustilo práci zcela z hlavy. Vyplývá to z analýzy v rámci Indexu očekávání firem ČSOB a šetření mezi 400 zástupci z českých firem.

„Šlapající ekonomika s rekordně nízkou nezaměstnaností si vybírá daň i v tom, že podnikatelé bohužel ani během své dovolené nemají čas na svůj byznys zapomenout a věnovat se maximálně odpočinku a chvílím s rodinou a dětmi,“ uvedl Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

Hlavním důvodem, proč si podnikatelé a živnostníci v ČR nevybírají dovolenou, je posle studie nedostatek času kvůli pracovnímu zaneprázdnění. To potvrzuje například Iva Kopencová z Krumlovské fontány v.o.s. „Není to otázka peněz, ale nedostatku zaměstnanců,“ poukázala. I o své letní dovolené se práci věnuje 63 % podnikatelů a ředitelů firem, část z nich dokonce pracuje i během své dovolené naplno.

Beze mě nic nefunguje

„Vyřizování práce po telefonu, zajišťovaní chodu kanceláře, objednávky a organizaci práce,“ přiblížil svůj dovolenkový rytmus Jan Horák, business manager ve společnosti M. B. S. Mini Brewery Systém s.r.o. Méně vytížen je obchodně výkonný ředitel AUBÖCK s.r.o. Pavel Bureš: „Spíše nepracuji. Kontroluji e-maily. Případně nepřijaté hovory, zejména od hlavních zákazníků,“ uvedl.

Jen polovina podnikatelů a živnostníků v průzkumu uvedla, že jejich nepřítomnost nemá na provoz firmy žádný vliv. Částečné nebo významné omezení připouští 35 % dotazovaných. A zbylých 15 % tvrdí, že bez nich firma nefunguje vůbec. Reprezentativní průzkum Index očekávání firem zahrnuje 400 středních a malých společností napříč obory podnikání.

Rizika českých dříčů

Podobný průzkum provedla v roce 2016 společnost EY v ČR – podle výsledků má odtažitý přístup českých podnikatelů k odpočinku a dovolené za následek především špatné životní návyky, i přestože oni sami si následné zdravotní obtíže spíše nepřiznávají. „Úspěšní čeští podnikatelé jsou totiž většinou neskuteční dříči,“ zhodnotila situaci vedoucí partnerka EY pro ČR Magdalena Souček. 

Více než polovina českých byznysmenů nemá během roku delší volno než tři týdny. Čtvrtina pak maximálně dva týdny. Polovina z nich si nenajde čas na odpočinek ani jednu hodinu denně, čtyři z pěti odpočívají méně než dvě hodiny denně. Únavu z přetížení podle průzkumu přiznalo 21 % dotazovaných.  

 


Populární na fóru

Kolik může stát pronájem v nákupním centrum?

Dobrý den, souhlasím s Darsi... Já se zajímala o pronájem v Avionu a tam mě byla nabídnutá cena 61000 Kč za 52 m2. Nakonec jsem to teda nevzala, protože bysme to...

3 komentář(e)
posledni 14.10.2018
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
Učesaný byznys

Při zakládání mého kadeřnictví jsem investovala i do tvorby webových stránek, které mi moc pomohly k nalákání nových zákazníků a tedy zvýšení popularity...

1 komentář(e)
posledni 17.10.2017
Barva webu rozhoduje

Kombinace vhodných barev má určitě vliv na první dojem a je zajímavé, jak až moc. U prodejních webů je to ale i spousta dalších maličkostí - jako třeba barva a...

1 komentář(e)
posledni 24.08.2017
S riziky počítáme

Od ELKO EP prakticky denně odebíráme relé do rozvaděčů. Ale měl jsem za to, že jsou známí pouze na českém trhu. Teď jsem mile překvapen, že je i...

1 komentář(e)
posledni 13.06.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017
Rozvoj franšízingu v Česku

Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI

1 komentář(e)
posledni 03.03.2017
Radim Jančura: Podnikání je o překážkách

https://www.facebook.com/Student-Agency-Bojkot-1812481502329777/?view_public_for=1812481502329777

3 komentář(e)
posledni 11.02.2017