Podnikatelé a umění odpočívat

pondělí
20.08.2018
Klidnou letní dovolenou většina z českých malých a středních podnikatelů a firem v podstatě nezná. Celá třetina z nich si o letošních prázdninách volno vůbec nevybrala.
 

Podnikatelé, kteří si letos pracovní oddech dopřáli, se jen ve 37 % naplno věnovali pouze odpočinku a vypustilo práci zcela z hlavy. Vyplývá to z analýzy v rámci Indexu očekávání firem ČSOB a šetření mezi 400 zástupci z českých firem.

„Šlapající ekonomika s rekordně nízkou nezaměstnaností si vybírá daň i v tom, že podnikatelé bohužel ani během své dovolené nemají čas na svůj byznys zapomenout a věnovat se maximálně odpočinku a chvílím s rodinou a dětmi,“ uvedl Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

Hlavním důvodem, proč si podnikatelé a živnostníci v ČR nevybírají dovolenou, je posle studie nedostatek času kvůli pracovnímu zaneprázdnění. To potvrzuje například Iva Kopencová z Krumlovské fontány v.o.s. „Není to otázka peněz, ale nedostatku zaměstnanců,“ poukázala. I o své letní dovolené se práci věnuje 63 % podnikatelů a ředitelů firem, část z nich dokonce pracuje i během své dovolené naplno.

Beze mě nic nefunguje

„Vyřizování práce po telefonu, zajišťovaní chodu kanceláře, objednávky a organizaci práce,“ přiblížil svůj dovolenkový rytmus Jan Horák, business manager ve společnosti M. B. S. Mini Brewery Systém s.r.o. Méně vytížen je obchodně výkonný ředitel AUBÖCK s.r.o. Pavel Bureš: „Spíše nepracuji. Kontroluji e-maily. Případně nepřijaté hovory, zejména od hlavních zákazníků,“ uvedl.

Jen polovina podnikatelů a živnostníků v průzkumu uvedla, že jejich nepřítomnost nemá na provoz firmy žádný vliv. Částečné nebo významné omezení připouští 35 % dotazovaných. A zbylých 15 % tvrdí, že bez nich firma nefunguje vůbec. Reprezentativní průzkum Index očekávání firem zahrnuje 400 středních a malých společností napříč obory podnikání.

Rizika českých dříčů

Podobný průzkum provedla v roce 2016 společnost EY v ČR – podle výsledků má odtažitý přístup českých podnikatelů k odpočinku a dovolené za následek především špatné životní návyky, i přestože oni sami si následné zdravotní obtíže spíše nepřiznávají. „Úspěšní čeští podnikatelé jsou totiž většinou neskuteční dříči,“ zhodnotila situaci vedoucí partnerka EY pro ČR Magdalena Souček. 

Více než polovina českých byznysmenů nemá během roku delší volno než tři týdny. Čtvrtina pak maximálně dva týdny. Polovina z nich si nenajde čas na odpočinek ani jednu hodinu denně, čtyři z pěti odpočívají méně než dvě hodiny denně. Únavu z přetížení podle průzkumu přiznalo 21 % dotazovaných.  

 


Populární na fóru

Česko jako domov pro nové značky

Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/

1 komentář(e)
posledni 08.02.2023
Běžná výše poplatků

Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...

2 komentář(e)
posledni 28.02.2021
Běžná výše poplatků

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...

2 komentář(e)
posledni 04.01.2021
Franšíza - co to je?

Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...

1 komentář(e)
posledni 18.11.2019
Ochranné známky je třeba kontrolovat

Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...

1 komentář(e)
posledni 06.05.2019
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017
Rozvoj franšízingu v Česku

Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI

1 komentář(e)
posledni 03.03.2017