01.07.2008

Podnikání v Česku je snazší

Začít podnikat je lehčí. Novela živnostenského zákona snižuje byrokracii i placení.

Jedno velké oddechnutí pro živnostníky a podnikatele představuje novela živnostenského zákona, která dnes začala platit. Výrazně snižuje byrokratickou zátěž především pro začínající a mladé podnikatele. Novinky samozřejmě ulehčí i lidem, kteří mají zájem podnikat na základě franchisy.

Méně byrokracie

Podnikatelé a živnostníci ode dneška nemusí mít živnostenské oprávnění na každou živnost. Nyní bude stačit pouze jeden výpis ze živnostenského rejstříku. Snížil se také počet volných živností ze 125 na jedinou, množství předmětů činnosti se snížilo v tomto případě z více než 600 na pouhých 80.

Živnostenský úřad si také zajistí některé doklady sám, půjde například o výpis z rejstříku trestů. Již také není třeba žádat o živnost na živnostenském úřadě podle místa bydliště, ale na jakémkoliv úřadě.

Méně praxe

Novela také výrazně ulehčí mladým začínajícím podnikatelům. Výrazně totiž snižuje nároky na praxi. Kadeřnice nebo truhláři, tedy řemeslní živnostníci, mohou začít podnikat hned a nemusí se nejprve prokazovat praxí na pozici pomocného pracovníka v oboru. Pokud někdo vystuduje příbuzný obor nebo má potřebnou kvalifikaci, bude mu stačit roční praxe.

Méně placení

Podnikatelé také zaplatí při zřizování své živnosti méně úředníkům. Dosud museli platit 1000 korun za vydání každé živnosti. Nyní platí jeden poplatek 1000 korun za všechny vydané živnosti.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

1

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank