05.08.2008

Výstavba obchodních center zpomalí

Výstavba obchodních center v Česku zpomalí. Developery začíná více zajímat Východ.

Přemrštěné nájmy?

Některá centra mají potíž sehnat kvalitní nájemce, jiným se to zatím daří.

Pro developery je podle poradenské společnosti DTZ stále složitější získat pro své projekty kvalitní nájemce, kteří přitáhnou pozornost zákazníků. Nové značky sice na trh stále přicházejí, nestačí však již údajně pokrývat nabídku volných ploch v nových projektech. Podle některých zástupců franchisových systémů je ale problém někde jinde. Nájmy v obchodních centrech jsou příliš vysoké a neumožňují ekonomický rozvoj obchodu.

Někde je příliš center

Obchodníky prý čeká tvrdší konkurenční boj, některá obchodní centra se mohou dostat do problémů. "Kumulace konkurenčních projektů a omezený počet zákazníků může zkomplikovat situaci především v regionech, kde příjmy nedosahují pražského průměru," uvedli analytici z DTZ. Příkladem je prý Liberec, kde vedle dvou stávajících obchodních center přibudou ještě další tři projekty.

Odchod na Východ

Developerské firmy rozvíjející maloobchodní centra se v této situaci začínají údajně poohlížet po jiných zemích. Jde například o Ukrajinu, Rusko nebo Rumunsko, kde poptávka obyvatel po spotřebním zboží sílí. Podle některých informací však přesto vznikne během několika let v Česku dalších zhruba 40 nových obchodních center.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank