Zničí EET venkovské podniky?

Za první týden existence prošlo přes EET v restauracích a hotelech 19 milionů účtenek, za první měsíc pak zhruba 80 milionů účtenek.
pondělí
16.01.2017
Ve více než 800 českých obcích hrozí podle starostů následkem zavedení EET zrušení místního obchodu či pohostinství.
 

Na začátku prosince odstartovala v Česku první vlna Elektronické evidence tržeb, která se týkala restaurací a hotelů. Povinnost evidovat detailně tržby v provozovnách dostali všichni podnikatelé, kteří inkasují peníze nebo jim zákazníci platí za služby a produkty kartou. Majitelé hostinců a dalších gastronomických podniků si jako první vyzkoušeli nový a značně kritizovaný nástroj Ministerstva financí na kotrolu výběru daní. Následovat budou v březnu obchodníci, e-shopy, či stánky s občerstvením a farmářské trhy.

Náklady na pořízení nové kasy a připojení k internetu donutily již několik podnikatelů svou živnost zrušit. Sdružení místních samospráv v Česku (SMS ČR) v souvislosti s EET oslovilo starosty obcí a měst, a s jejich pomocí sestavilo mapu ohrožených provozoven a živností v celé zemi.

Šetření Sdružení místních samospráv ČR mezi starosty je stále v chodu. Vytváří databázi reálně ohrožených živností, které znamenají pro obce omezení obchodních a pohostinských či jiných služeb. Jak uvádí předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák: „V současnosti evidujeme více než 863 obcí, které označují existenci obchodu, pohostinství, či jiné drobné provozovny za ohroženou, či již přímo zanikající. Alarmující navíc je, že se zhruba ze dvou třetin jedná o obce do 500 obyvatel. Tedy ty nejmenší, kde se navíc již nyní občané potýkají se ztíženou dostupností základních služeb.“

Podnikatelé si museli pořídit funkční pokladní zařízení s připojením na internet, zaregistrovat se v aplikaci EET, a každému zákazníkovi musí při placení vytisknout unikátní stvrzenku. Při nesplnění hrozí povinnost až ve výši půl milionu korun a uzavření provozovny. Podle starostů je ale nový systém pro nejmenší provozovny neúnosnou zátěží, která jim v podstatě znemožňuje v podnikání pokračovat. Nezvládají konkurovat velkým provozům ani cenou, ani rozsahem služeb. Další provozní náklady - byť jde jen o tisícikorunové částky - jsou pro ně proto likvidační.

Celková rezignace z rostoucí administrativní a cenové šikany

Problémů s EET se podle starostů bojí také místní spolky, které pořádají kulturní akce s prodejem občerstvení. Společným jmenovatelem těchto obav není jen EET, ale i celková rezignace z rostoucí administrativní a cenové šikany. „Obcí, které zareagovaly na náš průzkum, a podaly informace, je mimořádně mnoho. Je patrné, že zavádění EET spolu s dlouhodobou nepodporou drobného podnikání reálně dopadá na život v území, a to ve velkém měřítku. Dle našich informací totiž může zaniknout až dva tisíce malých provozoven,“ uvedl předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

Ministerstvo financí průzkum označilo za manipulativní s tím, že průzkum se neptal podnikatelů, kterých se EET týká, ale starostů obcí. Navíc je podle Babišova ministerstva v podnikatelském prostředí zavírání a otevírání nových provozoven přirozeným jevem. Například v roce 2013 ukončilo podle úřadu činnost více než 5000 podnikatelů v oblasti stravování, v letech 2014 a 2015 pak více než 4000 podnikatelů.

Skutečný dopad EET na podnikatelské prostředí v Česku bude samozřejmě možné statisticky reálně vyčíslist a zhodnotit až koncem roku. Nicméně následujících 12 měsíců bude pro systém jednou velkou zkouškou v praxi. Již kolem Nového roku došlo na několik hodin k výpadku celého elektronického sytému, a to dokonce několikrát. Přitom teprve až se v březnu do EET zapojí dalších 250 000 subjektů z malo a velkoobchodu, zažije vládní systém na evidenci tržeb skutečný křest ohněm.


Populární na fóru

Česko jako domov pro nové značky

Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/

1 komentář(e)
posledni 08.02.2023
Běžná výše poplatků

Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...

2 komentář(e)
posledni 28.02.2021
Běžná výše poplatků

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...

2 komentář(e)
posledni 04.01.2021
Franšíza - co to je?

Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...

1 komentář(e)
posledni 18.11.2019
Ochranné známky je třeba kontrolovat

Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...

1 komentář(e)
posledni 06.05.2019
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017
Rozvoj franšízingu v Česku

Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI

1 komentář(e)
posledni 03.03.2017