Místo peněz otisk prstu

Podle průzkumu analytické a výzkumné společnosti GfK nejvíce Čechů preferuje do budoucna platby mobilními telefony a mají zájem i o placení pomocí otisků prstů.
Pondělí
05.03.2018
Češi preferují do budoucna platby mobilními telefony a pomocí otisku prstu. Počítají i s chytrými hodinkami a náramky, sociální sítě u nich vzbuzují méně důvěry.
 

Celková útrata hrazená loni prostřednictvím bezkontaktních karet Mastercard a Maestro vzrostla meziročně o 145 % a obliba bezkontaktních plateb vede k tomu, že mnoho Evropanů uvažuje o nových způsobech bezkontaktního placení. Vedle stabilního růstu bezkontaktních plateb totiž postupně mizí i překážky, které brání jejich většímu rozšíření. „Evropa stojí v čele světového rozvoje bezkontaktních plateb a jejich obrovská obliba vytváří poptávku po ještě pohodlnějších způsobech placení,“ uvedl Paolo Battiston, výkonný viceprezident společnosti Mastercard pro digitální platby a vývojové laboratoře v Evropě.

O sociální sítě zatím není zájem

Důvěra nakupujících v bezkontaktní technologie je větší než kdy dříve, a lidé tak jsou podle všeho připraveni posunout se ještě o krok dál a začít platit bezkontaktně pomocí různých zařízení provázaných s bankovním účtem,“ dodal viceprezident Mastercard. Bezkontaktní kartou nebo nálepkou se v ČR platí již 91 % nákupů na kartu. Víc jich mezinárodní kartová společnost Visa zaznamenala loni jen v Austrálii. Stejně tak se v Česku zabydlely i bezkontaktní platby skrze mobilní telefony. Jak vidí Češi svou platební budoucnost?

Platební metoda potvrzení platby pouhým otiskem prstů namísto zadávání hesel či jiných údajů by vyhovovala 22 % lidí, nejvíce zastánců má tato metoda mezi teenagery. Konzervativní jsou obyvatelé ČR ve vztahu k platbám přes sociální sítě, které jsou nyní v kurzu ve Spojených státech. Pouze 8 % české populace vyjádřilo v průzkumu GfK názor, že si umí představit využít sociální sítě k placení svých účtů.

Češi si zřejmě počkají i na možnost platit skrze iPhony za pomoci služby Apple Pay. Apple Pay využívá globálně 16 % majitelů iPhonů, tedy asi 127 milionů lidí. Jejiich počet se za poslední rok zdvojnásobil. Vedení firmy se vstupem na nové trhy ale zatím nespěchá. Nejvíce uživatelů má Apple Pay ve Spojených státech (asi 40 milionů). Mimo Severní Ameriku funguje v západní Evropě, Rusku, Číně nebo Austrálii. Konkurenční služby Googlu (dříve Android Pay, nyní Google Pay) fungují v ČR od loňského roku. V dohledné době by s pomocí Google Pay mělo jít i vybírat hotovost z některých bezkontaktních bankomatů.