Roboti už jdou?! Do práce

I v Evropě přese všechnu obecnou skepsi převládají firmy, které očekávají v nejbližších dvou či třech letech nárůst počtu zaměstnanců.
Pondělí
19.03.2018
Stále sílící vlnu automatizace, digitalizace a robotizace a její dopady na zaměstnanost sleduje Evropa s větší skepsí než ostatní kontinenty. Češi se jí ale kupodivu nebojí.
 

K „vítězům“ převratu na poli produktivity práce by měly patřit IT obory a pozice, kde dochází k přímému kontaktu se zákazníky. Vyplývá to z průzkumu společnosti ManpowerGroup mezi dvaceti tisíci zaměstnavateli ve 42 zemích světa. Podle většiny zaměstnavatelů (86 %) bude automatizace pro zaměstnanost přínosem. Pouze 10 % vedoucích pracovníků aktuálně očekává, že se počet jejich podřízených bude v blízké budoucnosti snižovat.

Většina společností a úřadů očekává nárůst celkového počtu zaměstnanců. Dopad na jednotlivé pozice ve firmách se bude ale lišit. Firmy investují do digitálních dovedností, a proto bude nejvíc lidí potřeba v oblasti IT. Roboti ale neuspějí například v přímém kontaktu se zákazníky, kde budou živí zaměstnanci potřeba i nadále. Oproti tomu nejvyšší pokles počtu zaměstnanců lze čekat u administrativních a kancelářských pozic. Negativně postiženy budou také obory financí a účetnictví.

Největší pesimismus ohledně nástupu robotů vyjádřily firmy, které čekají snížení počtu pracovníků - nejvíce jich bylo v Norsku, Slovinsku, Rumunsku, Slovensku, Finsku, Bulharsku či Rakousku. Naopak více evropských států očekává, že počet nových pracovníků převáží nad propuštěnými. K těm patří i Česko či Německo. Zdaleka nejoptimističtěji vidí dopady automatizace firmy v Latinské Americe. V USA čtvrtina firem předpokládá, že automatizace povede k najímání nových zaměstnanců. U čínských firem tomu tak je pouze u tří procent.

Proklientský přístup

Společnost ManpowerGroup zkoumala také, jaké měkké dovednosti (například komunikace, spolupráce, kreativita, ale i empatie, vytváření vztahů, zvídavost, touha učit se) jsou mezi zaměstnavateli nejvyhledávanější. Spolupráci budou nejvíce požadovat administrativa a kancelářské pozice. Ve financích, účetnictví a IT se bude oceňovat hlavně „komunikace“. V lidských zdrojích a zpracovatelském průmyslu je to pak „řešení problémů“. V obchodě a péči o zákazníky bude vítězit „proklientský přístup“.

Trendy v náboru nových lidí pro následující měsíce zkoumal Manpower i v Česku. Čeští zaměstnavatelé plánují ve druhém čtvrtletí 2018 nadále nabírat nové zaměstnance, ale méně než v předchozím období. Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu sedm procent zaměstnavatelů, naopak pět procent očekává snižování počtu zaměstnanců. Na 87 procent oslovených uvedlo, že během druhého čtvrtletí změnu nechystá.