03.11.2014

Výhodná příležitost

Obchodní ředitel společnosti Primus Tomáš Drga v rozhovoru představil novinku samoobslužných prádelen QuickWash, které se společnost rozhodla rozvíjet pomocí franchisové spolupráce.

Proč se Primus rozhodl pro samoobslužné prádelny a využít zrovna franchisingu?

Firma Primus je renomovaný výrobce prádelenské techniky se stoletou tradicí. Ve svém závodě v Příboře vyrábí průmyslové pračky, sušiče a mandly, které nacházejí uplatnění v hotelích, nemocnicích a průmyslových prádelnách po celém světě. Samoobslužné prádelny jsou jedním s tržních segmentů, který je velice dobře rozvinutý ve Spojených státech a v Západní Evropě.

Dlouho jsme se v Primusu snažili, jako firma, která průmyslovou techniku vyrábí, nabídnout tento koncept potenciálním investorům v České republice, ale nikdo z podnikatelů se této myšlenky výrazněji neujal. Tak jsme jim chtěli dodat odvahu, že to jde a rozhodli jsme se vybudovat pilotní projekt. Veříme, že se tato myšlenka ujme a brzy budeme mít následovníky.

Do jakých měst byste chtěli především ze začátku expandovat?

Jsem přesvědčen, že prostor pro otevření samoobslužné prádelny je,  kromě Prahy, Brna, Ostravy,  v každém větším městě. V počátku, než si veřejnost na tuto novou službu zvykne, bych řekl, že ideální je spádová oblast s 50 tisíci obyvateli. V budoucnu se s největší pravděpodobností bude počet obyvatel na jednu samooblsužnou prádelnu zmenšovat. Jen pro srovnání, v Belgii, která má zhruba stejný počet obyvatel, jako Česká republika, se v současnosti nachází více než tisíc aktivních samoobslužných prádelen.

Jaké dlouhodobé plány máte s konceptem QuickWash?

Chtěli bychom pomoci vytvořit síť dobře fungujících samoobslužných prádelen, které se budou těšit velké oblibě obyvatel. V první řadě míříme na Českou republiku a Slovensko, dále na Polsko, Maďarsko, Rakousko. To jsou země, které mají velmi podobnou mentalitu ale samozřejmě musíme brát v úvahu i to, v čem se tyto země odlišují. Mám za to, že zatímco například v Belgii nebo Francii má samoobslužné praní už velkou tradici a podnikatelé, kteří otvírají nové provozovny, si všechny záležitosti s tím spojené, od nákupu jednotlivých strojů po design provozovny, řeší samostatně, v zemích střední a východní Evropy podnikatelé dávají přednost už připravenému business plánu. A v tom vidím přidanou hodnotu našeho franchisového konceptu. 

Máte už nějaké zájemce o franchisovou licenci? 

V současné době máme několik zájemců o licenci značkové samoobslužné prádelny Quickwash. Zájemci jsou kromě Prahy i z dalších měst, jako Brno, Ostrava, Zlín, Uherské Hradiště, Opava, Hradec Králové, Prostějov. 

Jaké výhody vidíte u laundromatů QuickWash?

Největší výhodou takového laundromatu je úspora času. Průmyslové pračky umožňují vyprání prádla za  mnohem kratší dobu, než pračka v domácnosti. Ihned po vyprání má zákazník možnost přemístit prádlo do velkých sušiček, kde se prádlo přibližně během půlhodiny vysuší, přičemž bude krásně nadýchané a minimálně zmačkané. Dalším obrovským benefitem pro zákazníky je lepší hygiena domácnosti. Protože jsou v samoobslužné prádelně jsou nainstalovány i stroje s větší kapacitou, je tedy možno vyprat věci větších rozměrů, které se do domácí pračky zkrátka nevejdou. Neměli bychom ovšem zapomínat ani na sociální aspekt

Proč si myslíte, že by samoobslužné prádelny mohly na našem trhu uspět?

O úspěchu konceptu samoobslužné prádelny jsem přesvědčen, je to pouze otázka času. Samoobslužné prádelny úspěšně fungují   v mnoha zemích a dříve nebo později dojde k jejich rozšíření  i u nás. Podnikatelé, kteří najdou dostatek odvahy a pustí se do toho nyní, dostávají příležitost obsadit panenský trh, kde téměř neexistuje konkurence. Tato příležitost nebude trvat dlouho.  Součástí licence Quickwash je systematické marketingové působení na trh, který má cíl zvýšit povědomí obyvatelstva o existenci a výhodách využití služby samoobslužného praní.  

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank