17.04.2015

České poště klesl zisk

Státní podnik bude muset snižovat náklady. Pomoci mohou i franšízy.

Zisk České pošty loni meziročně klesl o zhruba 20 procent na 241 milionů korun. Pole vyjádření společnosti měl nejvýznamnější vliv na hospodářské výsledky pokračující pokles objemu listovních zásilek, který dosáhl 10 procent. Dalším faktorem pak byly i vysoké náklady spojené s provozem pošt, zejména na straně mzdových nákladů.

posta_pobocka

Pokles objemu listovních zásilek a tedy i pokles výnosů z těchto tradičních poštovních služeb byl dle České pošty částečně kompenzován tržbami z nových obchodních příležitostí a dále pak realizací úsporných opatření napříč všemi kategoriemi nákladů.

Právě se snižováním provozních nákladů by měl České poště pomoci i připravovaný franšízový koncept. O tomto kroku bude v příštím týdnu rozhodovat vláda. Jak již dříve Česká pošta avizovala, jejím cílem je mít více franšízových poboček než těch vlastních. Tím by se přiblížila trendu fungování pošt v západních zemích. V budoucnu se tak můžeme setkat se situací, že si poštovní zásilky budeme moci vyzvednout při návštěvě oblíbeného restauračního zařízení, nebo při každodenním nákupu v obchodě.

„Využitím franšízového způsobu řízení pobočkové sítě lze opravdu očekávat snížení provozních nákladů České pošty. I to je jeden z důvodů, proč firmy pro svou expanzi franšízing využívají. Díky franšízovým partnerům jsou totiž schopni proniknout do oblastí, kde by se jim provoz vlastních poboček ekonomicky nevyplatil. Na druhou stranu je pak finanční angažovanost franšízanta dobrou motivací pro jeho snažení,“ říká Marek Halfar, jednatel poradenské společnosti PROFIT system.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank