17.04.2009

Pošta spustí první franchisu

Boží Dar bude prvním pilotním projektem, na kterém si Česká pošta vyzkouší fungování franchisové pobočky na obecním úřadě. Spustit ho pošta má do dvou až tří měsíců.

Pokud se franchisový systém v Božím Daru osvědčí, bude jej pošta nabízet i dalším obcím pod 500 obyvatel. Uvedly to Hospodářské noviny. Česká pošta totiž chtěla kvůli ztrátovosti některé ze 178 kamenných poboček v malých obcích uzavřít. Nakonec našla jiný způsob pro jejich provozování – franchising.

Částečná franchisa již funguje

Částečný franchisový systém pošta spustila před časem ve dvou obcích východních Čech. Tam kamenné pobočky zrušila a dohodla se na mobilních poštovních službách. Pošta také začne v jižních Čechách zkoušet franchisy s částečnými službami v obchodech Jednota.

Poštovní služby s franchisou? V Evropě běžné

Česká pošta by v případě přechodu na franchising nebyla rozhodně v Evropě průkopníkem. Poskytování poštovních služeb touto formou je na „starém“ kontinentě zcela běžné. Například v sousedním Polsku je tento způsob relativně rozšířený nejen u státní pošty, ale i alternativního operátora. Vedle poštovních služeb zajišťují franchisoví partneři pošty také některé finanční služby. V Polsku nyní funguje přes 320 franchisových partnerů.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank