25.05.2016

Čistá šance pro franšízu

Nově otevřené provozovny Quickwash ukazují, že zájem o samoobslužné prádelny roste. Je vhodný čas investovat?

Na tuzemském trhu není příliš mnoho segmentů ekonomiky, kde by si nekonkurovalo více silných hráčů. Světlou výjimkou je podnikání v oblasti samoobslužných prádelen, jehož atraktivita pro český trh spočívá právě na neotřelosti a originalitě této služby. To potvrzuje i koncept Quickwash, který v minulém roce otevřel tři nové provozovny. V současnosti tak má celkem pět prádelen, z čehož dvě patří franšízantům.

Interiér_Quickwash Foto Quickwash

Vhodné místo pro otevření prádelny musí mít plochu mezi 50 až 70 m² a musí se nacházet ve frekventované lokalitě s dobrou viditelností. Mezi další požadavky patří snadná dostupnost a možnost parkování.

Kromě originality je koncept atraktivní i v minimálním nároku na počet zaměstnanců a tím, že se služba hradí předem, takže neexistuje možnost vzniku pohledávek od neplatičů. Zájemci však musí vyvinout větší úsilí při vyhledávání vhodných prostor, protože vybudování prádelny je technicky náročnější než u běžných obchodů. „Je třeba najít místo, kde by bylo možno vybudovat ventilační systém odvodu vlhkého vzduchu ze sušiček. Prádelna se musí zároveň nacházet na rušné ulici v centru města nebo čtvrti,“ popisuje nutné vlastnosti provozoven Tomáš Drga, který má na starosti rozvoj franšízové sítě.

Větší technické nároky na otevření prádelny stojí podle Tomáše Drgy za tím, že řada zájemců vyjednávání kvůli nedostatečné vytrvalosti vzdá. Do pokročilé fáze projektu se tak dostává jen úzký okruh vážných zájemců, kteří od tohoto byznysu mohou podle jednatele očekávat slušný a stabilní příjem. Návratnosti investice se přitom pohybuje v rozmezí tří až pěti let a výše investice se pohybuje v rozmezí 1,2 až 2  miliony korun.

Svým franšízantům podle Drgy pomáhá centrála Quickwash od počátečního hledání vhodných prostor, přes sestavení podnikatelského plánu až po výpočet návratnosti investice. Franšízantům rovněž radí v postupu s úřady a zajišťuje i plán nejvhodnějšího rozmístění strojů, instalaci a školení obsluhy. V neposlední řadě připravuje centrála reklamní kampaň k zahájení provozu a s nepřetržitými konzultacemi mohou zájemci počítat i po zahájení provozu.

Momentálně firma jedná o otevření prádelen v Praze, Ostravě nebo v Brně a poohlíží se i po slovenském trhu, kde se chce v budoucnu rozšířit povědomí o konceptu. V posledním roce byly zprovozněny prádelny v Praze, Lounech nebo v Ostravě-Porubě. „V pražské kavárně CrossCafe jsme začali nabízet služby samoobslužné prádelny, což se ukázalo jako dobrý nápad. V Lounech zase přinesl několikatýdenní provoz velice příznivé výsledky a vše potvrzuje, že zájem o služby tohoto typu u veřejnosti roste,“ uzavírá hodnocením posledního vývoje Tomáš Drga.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank