02.09.2011

Nejcennější značkou je stále Coca-Cola, Nokia už není evropskou jedničkou

Nejvyšší růst hodnoty zaznamenala společnost Apple, která se díky tomu dostala do první desítky nejhodnotnějších značek. Vyplývá to z průzkumu zveřejňovaného společností Interbrand.

Firmy vyrábějící technická zařízení mají v první desítce největší zastoupení. Navíc jsou okupovány značkami z USA. Druhá příčka patří značce IBM a třetí Microsoftu. Z technologických firem jsou v první desítce ještě Google, Intel, Apple a Hewlett-Packard.

Nejcennejsi znacky sveta 2011

Coca-cola je nejhodnotnější značkou už 11 let, tedy od vzniku žebříčku. Franchisový gigant McDonald´s se drží na 6. místě.

Z mimoamerických je nejvýše japonská Toyota na 11. pozici. Nejhodnotnější evropskou značkou je Mercedes na 12. místě. Přeskočil letos tak i finskou Nokii, která byla loni sice osmá, letos ale spadla až na 14. místo. Firma se potýká s krizí kvůli nástupu chytrých telefonů konkurenčních společností.

Coca-cola je v čele už 11 let

Coca-Cola se v čele žebříčku drží již od roku 2000, kdy se začal tento průzkum zveřejňovat. Loni hodnota značky stoupla o dvě procenta na 71,861 miliardy USD (1,35 biliónu Kč).

Apple zvýšil hodnotu značky o 58 %

Hodnota značky Apple se zvýšila o 58 procent, v žebříčku tak výrobce oblíbených přístrojů iPhone a iPad stoupl na osmou pozici z předchozí 17. příčky. "Není to jen skutečností, že vyrábějí hezké produkty," uvedl generální ředitel Interbrandu Jez Frampton. "Vytvořili celý životní styl a způsob života," dodal.

Hodnota značky Apple podle Framptona stoupla hlavně díky dominantní pozici na trhu s tablety. "Pokud se podíváte na lidi, kteří si chtějí koupit tablet, 85 procent lidí, kteří zvažují koupi tabletu, říká, že si chce koupit iPad. Na trhu není žádný konkurent, který by měl přes pět procent," podotkl Frampton.

Zdroj: www.interbrand.com

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank