07.05.2012

Na kontroly jsme připravení

Nejen o snahách státu více potírat švarcsystém v realitním byznysu jsme si povídali s majitelem realitní kanceláře Evropa Michalem Mackem.

Kolik máte nyní vlastních a kolik franchisových poboček?
V současné době máme 25 otevřených poboček po celé České republice. Vlastní pobočku provozujeme jednu v Praze. Tato pobočka je rozdělena na tři divize a to na pobočku Praha, která zajištuje služby pro prodávající a kupující či nájemce jak bytů, tak domů či pozemků v lokalitě Praha a okolí. Druhá část firmy je specializované developerské oddělení, které zajišťuje veškeré služby a hlavně prodej nových bytů, domů a pozemků v Praze a po celé ČR ve spolupráci s pobočkami. A třetí je centrála společnosti, která zajištuje chod celé sítě, především marketingové aktivity, školení a podporu pro všechny pobočky.

macek_evropa_rozhovor

Majitel realitní kanceláře Evropa Michal Macek věří, že reality mají to nejhorší za sebou. (zdroj: Jindra Kodíček)

Na konci tohoto roku chcete mít 30 franchisových poboček. Stále toto číslo platí?
Vzhledem k většímu zájmu o spolupráci v nepokrytých lokalitách jich na konci tohoto roku bude otevřeno pravděpodobně více než 30. Pro nás je ale nejdůležitější kvalita služeb a spokojený klient a nikoliv počet poboček.

Nebojíte se stagnace trhu? Nejen kvůli špatné hospodářské situace země, ale například i kvůli většímu postihu lidí pracujících jako OSVČ, což je právě příklad většiny realitních makléřů. Stát se snaží potírat švarcsystém…
První měsíce roku ukazují, že realitní trh výrazně ožívá a lidé si uvědomují, že investice do nemovitosti, ať již do vlastního bydlení nebo na pronájem, jsou stále nejjistější investicí. Zákony se stále mění a pro jakékoliv podnikání toto neustále se měnící prostředí není dobré. Některé kanceláře mají nezávislé spolupracující makléře a někteří volí zaměstnanecké poměry.

A jak tuto situaci řešíte vy? Nabídnete lidem klasickou zaměstnaneckou smlouvu nebo zeštíhlíte počet zaměstnanců?
Naším receptem je kombinace obou modelů. Ať již je náš názor na překážky v podnikání jakýkoliv, zákon je zákon a musí se dodržovat. Kontroly se budou stupňovat a je potřeba na toto reagovat úpravou stávajících modelů.

Musí být váš franchisant z realitního oboru? Nebo stačí, když má obchodního ducha?
Vzhledem k tomu, že poskytujeme pobočkám územní exkluzivitu, nebo-li v každém městě jen jedna pobočka, jsme velmi nároční na výběr toho pravého partnera. Dle našich zkušeností není pro majitele pobočky zkušenost z oblasti realit podmínkou pro úspěch. Mezi jednateli našich poboček najdete jak zkušené realitní mazáky, tak kvalitní manažery z jiných oborů. Často se také jedná o využití našeho know-how pro otevření pobočky se stávajícím developerem, který si touto formou rozšíří své portfolio služeb a zvýší prodej svých projektů za výhodnějších podmínek. Pokud si člověk věří a má chuť podnikat, neměl by čekat, až jeho lokalita bude obsazená, ale měl by okamžitě jednat. Volných lokalit totiž rychle ubývá.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

2

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank