27.07.2012

Česká firma na 24. místě

Baťa je v TOP 25 největších franchisových společností podnikajících v Evropě. Největší zastoupení mají firmy z USA.

Amerika Evropu válcuje i v Evropě. Alespoň podle aktuálního žebříčku TOP 500 Franchises in Europe. Z první pětadvacítky největších franchisových konceptů pochází plných 16 z USA. Pro Čechy může být potěšující zprávou, že ze zbylých devíti firem je jedna z České republiky - výrobce a prodejce bot Baťa. Firma svou síť rozvíjí pomocí franchisingu v 70 zemích světa (ne však v České republice), kde provozuje zhruba 5 000 poboček.

tabulka_Top 500 Franchises in Europe

Největší zastoupení v žebříčku TOP 500 Franchises in Europe mají koncepty podnikající v gastronomii či potravinách.

První místo v žebříčku obsadil americký řetězec supermarketů 7-eleven, který na celém světě provozuje přes 37 000 obchodů. V Evropě příliš populární není, funguje pouze ve Švédsku, Norsku a Dánsku. Na druhé a třetí příčce jsou koncepty známé i z České republiky - Subway s 35 000 pobočkami a McDonald's s více než 32 000 franchisovými provozovnami.

V Česku působí většina firem z TOP 10, v porovnání s domácími koncepty ale spíše paběrkuje. Podle studie Franchising Report Česká republika 2011, kterou vydala poradenská společnost PROFIT system, provozuje nejvíce franchisových poboček Teta drogerie. Ta má celkem 475 franchisových provozoven, z toho 205 vlastních. S 334 pobočkami ji následuje Hudební škola Yamaha a maloobchodní síť Hruška s 274 franchisovými prodejnami.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank