05.10.2015

Ocenění nejlepších

Již v příštím roce se dozvíme, kdo se stane držitelem titulu Franchisa roku. Chystá se první ročník soutěže.

Tuzemský franšízový trh již několik let po sobě dynamicky roste. Momentálně zde podle údajů společnosti PROFIT system působí více než 250 konceptů, kteří se svůj rozvoj rozhodly realizovat prostřednictvím prodeje franšízových licencí. Jejich počet by se měl i v budoucnu dále zvyšovat.

caf franchising forum Foto Česká asociace franchisingu

První ročník soutěže byl zahájen 1. října 2015. Od této doby je možné podávat přihlášky a nominovat soutěžící do jednotlivých soutěžních kategorií. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v květnu 2016.

Právě proto se Česká asociace franchisingu rozhodla ohodnotit ty nejlepší z nich, a tím inspirovat a motivovat ostatní k rozvoji již fungujících konceptů a budování konceptů nových. „Je třeba na franchising upozornit a rozšířit povědomí o tom, že právě franchising patří k nejefektivnějším odbytovým způsobům 21. století,“ říká Jan Gonda, prezident České asociace franchisingu.

Soutěž je rozdělena do třech kategorií: Franchisor roku, Skokan roku a Cena ČAF za podporu a rozvoj franšízingu. Ocenění Franchisor roku 2015 získá franšízový koncept, který prokáže svou vysokou kvalitu a hodnotu nejen skvělými ekonomickými výsledky, ale i výjimečným vztahem k zaměstnancům a franšízantům a odpovědným přístupem k veřejnosti a životnímu prostředí. Titul Skokan roku 2015 náleží takovému franšízovému konceptu, který v daném roce otevře nejvíce franšízových poboček. Cenu ČAF za podporu a rozvoj franšízingu pak získá koncept nebo jiný subjekt, který se významně zaslouží o přínos v oblasti franšízingu pro odbornou i laickou veřejnost.

Ekonomika i soft skills

Soutěžící franšízové koncepty hodnotí odborná porota složená z expertů nejen z oblasti franšízingu, ale také ekonomiky, řízení podniků či HR. Jmenovitě se jedná např. o odborníka pro malé a střední podnikání Karla Havlíčka (AMSP ČR), investičního experta Petera Hrbika (ČNOPK), odbornici na mezinárodní obchod a franšízing Lenku Turnerovou nebo Petra Tomana (KPMG), který je odborným garantem pro oblast ekonomie. Cenu ČAF za podporu a rozvoj franšízingu pak uděluje Správní rada ČAF.

„V České republice je mnoho úspěšných franšízových systémů a sítí, nicméně metodika hodnocení je nastavená tak, aby byl vybrán nejen koncept mimořádně kvalitní, ale zároveň i respektující mezinárodní Etický kodex franšízingu a fungující na bázi čisté franšízy,“ zdůrazňuje Petra Ritschelová, výkonná ředitelka ČAF.

Při registraci soutěžící vyplní elektronický dotazník, který porotě poskytne základní ekonomické i neekonomické informace o konceptu. Důraz je kladen zejména na tzv. soft skills, které budou hodnoceny i na základě stručného podnikatelského příběhu. Do finálového kola postupuje pět finalistů. Ti osobně prezentují svůj franšízový koncept a následně reagují na dotazy porotců. „Ty budou zacílené na hlubší náhled do dlouhodobé firemní strategie, komunikace, řízení lidských zdrojů, společenské odpovědnosti a v neposlední řadě manažerských dovedností zástupce soutěžící franchisy,“ doplňuje Ritschelová.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank