03.03.2017

ČAF brzy oslaví čtvrt století

Česká asociace franšízingu (ČAF) funguje již téměř 25 let. Loni poprvé vyhlašovala ceny Franchisa roku.

Rozvoj franšízingu a vytváření příznivých podmínek pro růst tohoto specifického způsobu podnikání. To jsou dva hlavní cíle České asociace franšízingu (ČAF). Nezisková organizace sdružuje poskytovatele licencí - franšízory i odborníky z oblasti práva a poradenství, kteří se zaměřují na problematiku franšízových sítí. Je členem Evropské franšízové federace a Světové franšízové rady.

ČAF asociace vstup Foto ČAF

Česká asociace franšízingu sdružuje aktuálně 31 franšízových konceptů. Patří mezi ně nově například americký Subway, Italsko-česká obchodní komora i Lego programy pro děti. Pro své členy organizuje pravidelná setkání.

Ke zvýšenému zájmu o franšízing jako takový přispěla loni kromě jiného organizace soutěže Franchisa roku 2016. Držitelem titulu v historicky 1. ročníku se stal český koncept kaváren CrossCafe. Do poloviny března se nyní mohou hlásit zájemci do 2. ročníku. Asociace vyhlásila opět 3 kategorie: Franšízor roku, Broker Consulting Skokan roku, a třetí je Cena ČAF za podporu a rozvoj franšízingu. Členství v ČAF není podmínkou pro účast v soutěži. Naopak jej může výherce získat zdarma.

Kontroly etiky podnikání

Za členství ČAF vybírá od svých členů roční poplatky. Franšízová síť s maximálně 9 pobočkami za roční členství zaplatí 9 tisíc korun. Pokud má méně než 14 franšízových provozoven, stojí jí členství na rok 18 tisíc, v případě 15 a více poboček činí roční poplatek za členství 36 tisíc korun. Každý franšízor, který chce vstoupit do ČAF, musí provozovat alespoň jednu funkční franšízovou pobočku.

Podmínkou je také kontrola franšízové smlouvy každé společnosti a manuálu. Asociace se stará o to, aby byly dodržovány etické zásady při podnikání, resp. při provozování franšízové sítě. Chrání tím práva franšízantů i samotných společností při navazování vzájemné spolupráce. Mezi poslední nováčky patří např. americká franšízová síť Subway, Družstvo CBA CZ, tuzemská agentura Foreigners.cz nebo vzdělávácí koncepty Brick by Brick a Bricks4Kidz.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank