01.06.2010

Ode dneška platí

nové Nařízení Evropské komise o blokových výjimkách pro vertikální dohody

Česká asociace franchisingu uspořádala pracovní snídani, kde jsme měli možnost z úst nejpovolanějších, od JUDr. Barbary Kusak, zjistit novinky v této oblasti. JUDr. Kusak pracuje v AK NOERR a Evropském výboru asociace franchisingu, zákon připomínkovala a v některých případech tato právní kancelář vybojovala významné změny.

aktuality, Česká asociace franchisingu, moje firma, REAL SPEKTRUM, z domova

Téma je obsáhlé, formulace spíše pro právníky, proto jsme se pokusili vybrat praktické informace, které by se mohly dotýkat fanšízantů i franšízorů.

Nově podíl jednoho subjektu nesmí překročit 30% na relevantním trhu. Kdo a jak určí relevantní trh je otázka na právní rozbor konkrétní situace.

Od 1.6. rovněž nejde určovat minimální ceny, ceny lze pouze doporučovat a stanovit je možné pouze maximální ceny. Stanovit ceny pro celou obchodní síť lze jen v případě, že jde o časově omezenou reklamní akci.

Novinka je v oblasti pasivního prodeje – za pasivní prodej je považován prodej po internetu. Každý franšízant může mít svoji webovou stránku, která může sloužit i k prodeji přes internet. V rámci pasivního prodeje nemůže oslovovat nové klienty reklamními letáky nebo jinými podobnými způsoby. Bez svolení franšízanta nemůže použít loga, fotografie výrobků atd., na které se vztahují autorská práva a o jejich užití rozhoduje jejich vlastník.

Doporučení pro franšízory je - důsledně zkontrolovat franchisingovou smlouvu, jestli po 1. červnu 2010 nevykazují vady a upravit je s ohledem na nové právní nařízení. Pro zmíněné nařízení bylo povolené přechodné období na 1 rok. Pro podrobnější informace i odborný servis můžete kontaktovat společnost PROFIT system franchise services.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank