11.10.2013

Čekání na zaplacení

Nejvýznamnější české exportní destinace mají problémy s platební morálkou.

Téměř každá třetí firma v Polsku, na Slovensku a v Německu platí se zpožděním. Důvodem, toho, že firmy neplatí své závazky včas, je všeobecně ne příliš příznivá hospodářská situace, problémy s likviditou a vysoké zadlužování. Vyplývá to z průzkumu inkasní společnosti EOS KSI, který byl proveden ve 13 evropských zemích včetně České republiky.

business_muz_330

Za faktem, že firmy nesplácejí své závazky včas, stojí často problémy s likviditou a jejich vysoké zadlužování. Situaci nezlepšuje ani momentální globální ekonomická situace.

Právě Německo zaznamenalo nárůst pozdě zaplacených faktur o 8 %, což může tuzemským exportně zaměřeným podnikatelům způsobovat nemalé problémy. Na tamní trh dle informací Českého statistického úřadu míří až 31 % českého exportu. K situaci v Německu přispívá i průměrná 20 denní lhůta splatnosti, kterou domácí firmy poskytují svým zákazníkům. Ta je v celé Evropě jednoznačně nejnižší.

Začarovaný kruh

Situace však není růžová ani u nás. V České republice je po termínu splatnosti uhrazeno dle průzkumu 29 % faktur. „Téměř dvě třetiny oslovených společností pocítily negativní dopad opožděných plateb svých zákazníků, a to zejména ztrátou zisku. Platby po splatnosti jsou přitom hlavní výzvou pro řízení likvidity ve firmě,“ říká Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI Česká republika.

Nejdelší termín pro zaplacení faktury poskytují české firmy již tradičně v oblasti průmyslu. Až 3% firemních zákazníků zejména z oblasti obchodu neplatí své účty vůbec. Nejčastějším důvodem jsou nezaplacené faktury vlastních obchodních partnerů. Průzkum však také uvádí, že téměř každá druhá firma neplatí záměrně. „Zhruba dvě třetiny českých firem tak již přistoupily k externímu vymáhání pohledávek a jejich počet by se podle našich odhadů měl i nadále zvyšovat,“ informuje Vachel.

Zahraniční zpoždění

Roste i množství zpožděných plateb ze zahraničí, jak v průzkumu společnosti EOS KSI uvádí 39 % českých respondentů. Jejich průměrný měsíční objem je více než 570 tisíc eur. Větší sumy se týkají více průmyslu než jiných odvětví.

Opačný konec řebříčku dle výsledků studie ovládlo Rusko a Francie. Rusko však patří k zemím s největším počtem (8 %) nedobytných pohledávek v celé Evropě. O moc lépe na tom není ani Slovensko, kde 5 % faktur není nikdy zaplaceno. Země nejvíce postižené krizí – Španělsko a Řecko snížily průměrnou dobu splatnosti a zaznamenaly mírné zlepšení u pozdních plateb oproti loňskému roku. Přesto stále patří k zemím s nejhorší platební morálkou v Evropě.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank